TworzymyGłos Regionu

Dawid Hałajda z nową powieścią

"Diamentowy Cierń" - już w sprzedaży

Czwartek, 30 września 2021 o 10:56, aktualizacja Środa, 29 września 2021 o 11:13, autor: 0 1305
Dawid Hałajda z nową powieścią

23 września odbyła się długo wyczekiwana premiera powieści Dawida Hałajdy Diamentowy Cierń. Autor sam zatroszczył się o przeprowadzenie procesu wydawniczego. Dawid zaczął tworzyć zalążki opowieści już 5 lat temu, kiedy uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Górze. Wtedy też odwiedzał Dom Pomocy Społecznej we Wschowie, gdzie w formie wolontariatu opiekował się chorymi. Pracę nad książką przerwał jednak w momencie wyprowadzki do miasta partnerskiego Góry - Herzberg am Harz, gdzie przez trzy lata kontynuował naukę. W 2019 roku prace nad powieścią ruszyły ponownie i oto mamy pełnowartościową książkę liczącą ponad 400 stron. Szczegóły poznaliśmy w rozmowie z autorem.

O czym jest Twoja powieść?

Przede wszystkim o poszukiwaniu siebie. Młody Dominik otrzymuje w prezencie anonimową książkę, która okazuje się być niezwykle niebezpieczna. Sprawi bowiem, że chłopak zacznie podejmować decyzje, które całkowicie odmienią jego życie. Dominik jest ofiarą przemocy domowej, nie radzi sobie w relacjach z rówieśnikami… Decyduje się to zmienić i to w okrutny, niemalże brutalny sposób.

DIamentowy Cierń wydałeś samodzielnie. Czy to trudny proces?

Nie do końca samodzielnie, ponieważ skorzystałem częściowo z usług Rozpisanych Grupy PWN. Większość pracy wykonałem jednak sam z dziewczynami - Antoniną Szymanowską i Różą Łopusiewicz. Było to na pewno kosztowne przedsięwzięcie, wszystkie koszty leżały po mojej stronie. Podobało mi się jednak wejście w rolę specjalisty od marketingu. Wiele mnie to nauczyło, napisałem mnóstwo maili, zaangażowałem zespół muzyczny Nie Tak Głośno, który nagrał piosenkę na potrzeby promocji książki, przekonałem kilku blogerów i portali do patronowania mojej powieści. Myślę, że zrobiliśmy to na poziomie porządnego wydawnictwa.

Jakie emocje towarzyszyły ci w dniu premiery?

Euforia w najczystszej postaci! Czułem jednak też niepewność, nadal ją odczuwam. Przecież od sprzedaży tej książki zależy moja dalsza kariera literacka. Czekam na recenzje, może one mnie uspokoją.

Wschowa to dla ciebie szczególne miasto, jak je wspominasz?

Do Wschowy przyjechałem w klasie maturalnej, odwiedziliśmy Dom Pomocy Społecznej. Po powrocie do domu nie byłem w stanie się otrząsnąć, zdecydowałem więc, że spędzę u sióstr zakonnych dwa tygodnie ferii zimowych wraz z Martyną Bieganowską. Opiekowaliśmy się chorymi, organizowaliśmy im czas wolny, czuliśmy ich wdzięczność, widzieliśmy uśmiechy na ich twarzach, nie obyło się jednak bez łez. Poznałem tam wspaniałych ludzi, zbudowałem z dziećmi więź. Pracownicy Domu Pomocy to zaangażowane osoby, mocno zdeterminowane, aby osłodzić niełatwe życie swoim podopiecznym.

Gdzie można zakupić Diamentowy Cierń?

Księgarnie zamówią książkę w centrum dystrybucji Azymut. Czytelnicy mają do wyboru mnóstwo ofert w Internecie, m.in. Księgarnia PWN, taniaksiążka.pl czy chociażby merlin.pl.

Jakie Twoje dalsze plany związane z karierą pisarską?

Drugi tom powieści już powstaje, ale zanim się ukaże, mam dla Czytelników inną powieść powiązaną z Diamentowym Cierniem. Zobaczymy, co przyniesie los, sukces czy porażkę. Postaram się wyciągnąć wnioski po wydaniu pierwszej książki, cierpliwie poczekam na wyniki.

Co cię najbardziej inspiruje do tworzenia?

Muzyka! Ubóstwiam ją, zbieram płyty, delektuję się w każdej wolnej chwili.

Dziękuję za rozmowę. Życzę ci udanego debiutu i mam nadzieję, że do zobaczenia na spotkaniu autorskim.

Tobie również dziękuję. Planowana jest trasa ze spotkaniami autorskimi, ale to jeszcze odległa sprawa. O terminach będę informować na bieżąco.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock i od czasu do czasu kliknij w nasze reklamy. Dziękujemy.