TworzymyGłos Regionu
REKLAMA

75. rocznica Powrotu Ziemi Górowskiej do Macierzy

Wtorek, 28 stycznia 2020 o 23:03, aktualizacja Wtorek, 28 stycznia 2020 o 23:07, autor: 1
75. rocznica Powrotu Ziemi Górowskiej do Macierzy

Obchody tego wyjątkowego święta rozpoczęły się o godz. 12.00 złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Wolności. Następnie uczestnicy uroczystości udali się do sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Górze na uroczystą sesję Rady Miejskiej Góry.

Uroczystą Sesję Rady Miejskiej Góry otworzył Przewodniczący Arkadiusz Szuper. Następnie, po uczczeniu minutą ciszy pamięci wszystkich poległych w walkach o wolną  Polskę, głos zabrała Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz. Poniżej przedstawiamy jej okolicznościowe przemówienie.

W naszej lokalnej wspólnocie każdy rok rozpoczyna się tą, jakże ważną uroczystością, czyli obchodami Powrotu Ziemi Górowskiej do Macierzy. W tym roku przypada 75 rocznica tego wydarzenia. Tyle lat minęło od powrotu tych ziem do Polski. Zostały zasiedlone przez przesiedleńców. Przede wszystkim z kresów wschodnich i z Polski Centralnej.

Od tego momentu ten obszar staje się ich nową Ojczyzną. Budując tutaj życie od podstaw zapewnili też naszą obecność na Ziemi Górowskiej. Ukształtowali ją na nowo i tworzyli obraz Polski w tym miejscu.

Początki były trudne. Wszyscy, którzy tutaj przybywali spotykali się z czymś nowym i nieznanym. Trzeba było zorganizować administrację, gospodarkę, służbę zdrowia - wyzwań było bardzo dużo. Jednak, ten wielki entuzjazm patrzenia w przyszłość przełamywał wszelkie trudności. Tych ludzi, przybyłych z różnych miejsc, kultur, tradycji i zwyczajów trzeba było jakoś zjednoczyć. Początkowo wszystkich jednoczyła ziemia i wspólnota interesów.

Mimo politycznych uregulowań, po II wojnie światowej, cały czas był rzucony cień na te ziemie. Mieszkańcom towarzyszyła ciągła myśl o tym, że te granice, które zostały ustanowione nie będą granicami trwałymi. A może kiedyś ktoś przyjdzie i zabierze te ziemie? A po co będę inwestował, dbał skoro to może nie będzie moje? Ta myśl kształtowała przyszłość.

Dziś minęło 75 lat. Trzeba przede wszystkim spojrzeć prawdzie w oczy i zauważyć, że ci którym przypisujemy uwolnienie tych ziem spod panowania niemieckiego (co jest bezspornym faktem) stali się na początku również bardzo uciążliwymi współgospodarzami. A gdy stąd  wyjechali zniewolili politycznie Polskę czego my mieszkańcy Ziemi Górowskiej doświadczaliśmy przez długie lata. Cały ten czas i obraz  naszej historii pokazuje, z jak wieloma przeciwnościami zmierzali się nasi przodkowie w codziennym życiu i myśleniu o swojej przyszłości na tej ziemi. W budowaniu dobra i szczęścia. Pomimo bardzo trudnej sytuacji ponadczasowe stały się słowa pierwszego starosty górowskiego Augusta Herbsta wypowiedziane do nowoprzybyłych do Góry mieszkańców, aby ich podtrzymać na duchu: “Stoimy na Polskiej Ziemi od wieków piastowskiej. Tu są przecież nasze domy, tu jest nasza ojczyzna i tak jest i tak już pozostanie”.

Mówię o tych jakże trudnych momentach naszej historii przede wszystkim ze względu na obecne na tej uroczystości młode pokolenie Górowian, które powinno znać nie tyko tę, otaczającą nas rzeczywistość, ale powinni znać historię i przeszłość swoich bliskich. To ważna lekcja,  którą musimy konsekwentnie odrabiać, by na bazie tych doświadczeń tworzyć dobrą przyszłość dla nas samych, naszych dzieci i wnuków.

Patrząc na dokonania minionych pokoleń mamy również świadomość ciążącej na nas odpowiedzialności za dalsze losy tej ziemi. Za jej pomyślność i rozwój. Temu przyświeca właśnie działalność samorządu terytorialnego, który na szczeblu gminnym funkcjonuje już ponad 30 lat. Wolni od wszelakiej polityki koncentrujemy się przede wszystkim na działaniach. Na stworzeniu dla naszych mieszkańców jak najlepszych warunków do życia. Robimy wszystko, by zmienić na lepsze naszą rzeczywistość. Poprawić wizerunek gminy. W ostatnich latach bardzo dużo inwestujemy. Jest to zasługa obecnych i poprzednich radnych Rady Miejskiej Góry. Zawsze dziękuję za podniesioną rękę, za wspieranie naszych działań, bo to procentuje. Udało nam się wiele zrobić, chociażby nasze ostatnie inwestycje: żłobek, klub dziecięcy, mieszkania chronione, dzienny dom pobytu dla osób starszych, kręgielnia, pływalnia Dolnośląski Delfinek, wiele dróg lokalnych oraz ostatnio rewitalizacja placu Chrobrego. Również dbamy o zabytki. Zrewitalizowaliśmy zabytkową studzienkę przy ulicy Małej oraz Wieżę Głogowską. Wykonaliśmy iluminację kościoła świętej Katarzyny w Górze. Ostatnio w Czerninie udało się zrewitalizować wieżę byłego kościoła ewangelickiego, który uległ zniszczeniu po II wojnie światowej. Teraz będzie pełnić funkcję wieży widokowej. Z nowym blaskiem będzie wizytówką Czerniny.

Po przemówieniu głos zabrali zaproszeni goście.

W kolejnym punkcie sesji Przewodniczący Komisji Kultury, Oświaty i Spraw Socjalnych Pan Maciej Liśkiewicz przedstawił wyniki konkursu Rady Miejskiej na najlepszą pracę magisterską poświęconą Ziemi Górowskiej.

Sesję zakończył występ młodych artystek z Domu Kultury w Górze z udziałem Pana Dyrektora Arkadiusza Gustawa

foto: UMiG Góra

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~Fan
29.01.2020 06:53

A Czopek co.robi na zajęciach? Przyniesiony w te...przez Marka A

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock i od czasu do czasu kliknij w nasze reklamy. Dziękujemy.