Akumulatory do ciągników rolniczych – rodzaje
Pierwszym i podstawowym wyborem przed jakim staniemy szukając akumulatora do ciągnika rolniczego, będzie wybór pomiędzy akumulatorami kwasowo-ołowiowymi i akumulatorami AGM. Warto dowiedzieć się więc czym różnią się te akumulatory do ciągników rolniczych.
- Akumulatory kwasowo-ołowiowe – są najtańszymi i w zasadzie najbardziej uniwersalnymi. Są to najpopularniejsze obecnie i powszechnie stosowane akumulatory do ciągników rolniczych. Wypełnione są płynnym elektrolitem, a ich główną zaletą jest dość niska cena i wysoka wartość prądu rozruchowego. Wadą natomiast – obowiązek częstego kontrolowania poziomu elektrolitu.
- Akumulatory AGM – są nieco droższe. Elektrolit jest w tym przypadku zamknięty w specjalnym separatorze z włókien szklanych, które go wchłaniają, a to pozwala na duży wzrost cyklów pracy. Taki akumulator do ciągnika rolniczego można rozładowywać i potem ładować bez obaw, że spowoduje to jego uszkodzenie lub zmniejszy wydajność. Nie trzeba też martwić się kontrolowaniem stanu i dolewaniem elektrolitu.
Akumulatory do ciągników rolniczych – ważne właściwości
Jeśli dokonamy podstawowego wyboru między rodzajem akumulatora – powinniśmy też wiedzieć, na co zwrócić uwagę w dalszej kolejności. Jednym z podstawowych parametrów naszego akumulatora do ciągnika, który musimy wziąć pod uwagę jest oczywiście napięcie. Musi być ono takie samo jak w naszej maszynie – najczęściej jest to 12V. W niektórych starszych modelach ciągników montowane są jednak dwa akumulatory po 6V, gdyż tak były one konstruowane.
Drugą ważną kwestią, nad którą trzeba się pochylić wybierając akumulatory do ciągników rolniczych jest ich pojemność, czyli zdolność do przechowywania ładunku elektrycznego. Opisana jest ona w amperogodzinach, które oznaczone są wzorem Ah. Najczęściej spotykane są akumulatory 120Ah. Ta wartość wskazuje nam, że akumulator może dostarczać przez sto dwadzieścia godzin prąd o natężeniu 1A.
Niemniej istotne są biegunowość i prąd rozruchowy akumulatora. Biegunowość to nic innego jak określenie stron, po których znajdują się bieguny ujemny i dodatni. Musi być to dopasowane do instalacji elektrycznej w ciągniku. Prąd rozruchowy natomiast podawany jest w amperach (A). Czym jest większy, tym większa jest moc akumulatora. Duży prąd rozruchowy minimalizuje zagrożenie, że maszyna będzie miała problemy z uruchomieniem – nawet w srogą zimę przy bardzo niskich temperaturach. Warto więc i ten aspekt wziąć po uwagę przy wyborze akumulatora do ciągnika, aby potem nie mieć niemiłych niespodzianek.