Cele i tematyka konkursu
Głównym celem konkursu było krzewienie i kształtowanie postaw patriotycznych u młodzieży. Jego tematyka koncentrowała się wokół wiedzy o działaniach Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Narodowych Sił Zbrojnych oraz Ruchu Wolność i Niezawisłość. Konkurs miał charakter otwarty, a do finału zakwalifikowanych zostało łącznie 17 uczniów z różnych szkół w Górze.
Uczestnicy i przebieg finału
W uroczystym finale konkursu udział wzięli, między innymi, prezes Fundacji Historia Wyklęta - Wojciech Jan Machnicki, przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Górze - Tadeusz Tutkalik, przedstawiciel Biura Edukacji IPN we Wrocławiu - Stanisław Kiełb oraz raper Tadeusz Polkowski. Powitanie uczestników i gości odbyło się za sprawą dyrektor szkoły, pani Magdaleny Mielczarek.
Rywalizacja uczniów była niezwykle zacięta. Uczniów oceniało jury w składzie: Wojciech Jan Machnicki, Stanisław Kiełb oraz nauczyciele historii z LO w Górze - Tomasz Woźniczka i Artur Małecki. Po dwóch dogrywkach ustalono ostateczną kolejność laureatów:
- Patryk Janasik
- Jacek Kmiotek
- Hanna Chmiel i Róża Berus ex equo
- Sandra Smolarska (ZS Góra)
- Zuzanna Uba
Pierwsza trójka zdobyła nagrody pieniężne, a pięciu najlepszych uczniów będzie miało szansę na udział w finale wojewódzkim we Wrocławiu.
Atrakcje towarzyszące
Po części konkursowej uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertu rapera Tadeusza Polkowskiego. Dodatkowo, Stanisław Kiełb przygotował krótką prelekcję o Żołnierzach Wyklętych, podkreślając ich niezłomną walkę o wolną Polskę.
Źródło: Powiat Górowski
---------------------------------- Reklama---
Zapewnij sobie energooszczędne i ekologiczne ogrzewanie z nagrzewnicą powietrza elektryczną na NORWIT.PL. Ciesz się ciepłem bez wysokich rachunków!