Górowski Koncert “Moja Ojczyzna” został zapoczątkowany w roku 2017 przez Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. W. Reymonta w Witoszycach, na czele z Dyrektorem Leszkiem Steckim.
Tegoroczną edycję Koncertu rozpoczęła Rota w wykonaniu Chóru Nauczycielskiego Pro Bono, a następnie Gaude Mater Polonia. Następnie głos zabrała prowadząca uroczystość Agnieszka Wesołowska – nauczycielka ZSPiP w Witoszycach, która w imieniu obecnej na Sali Burmistrz Góry Ireny Krzyszkiewicz i Dyrektora Leszka Steckiego powitała przybyłych gości m.in Starostę Górowskiego Piotra Wołowicza, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Górowskiego Ryszarda Pietrowiaka, Przewodniczącego Rady Gminy Góra Jerzego Kubickiego, dyrektorów szkół oraz wszystkich, którzy przybyli na Koncert.
Po przywitaniu gości uczniowie klasy I i III ZSPiP w Witoszycach pod opieką nauczycieli: Jadwigi Bretsznajder i Małgorzaty Szylin zatańczyli Poloneza, a następnie głos zabrała Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz. Podczas wystąpienia Burmistrz podziękowała wszystkim za przybycie, chęć wspólnego spędzania czasu oraz utrzymywania kontaktów z Polakami mieszkającymi na terenach dawnych Kresów.
Jako kolejna, głos zabrała redaktor TVP Polonia Grażyna Orłowska-Sondej, która podziękowała Burmistrz Góry za zaangażowania w działalność prowadzoną na rzecz Polaków na Kresach i zachowania dziedzictwa i pamięci historycznej o Kresach. Redaktor wyraziła ogromną wdzięczność wszystkim tym, którzy przyczyniają się do powodzenia akcji, wspierają wolontariuszy wyjeżdżających na Kresy oraz przyczyniają się do zachowania pamięci o Polakach na wschodzie.
Dyrektor Zespołu Barwinok Piotr Bojko w swoim wystąpieniu podkreślił jak wiele wspólnego mają Polacy i Ukraińcy oraz zwrócił uwagę na potrzebę współpracy oraz pielęgnowania przyjaźni. Artysta wyraził wdzięczność za zaproszenie do Góry oraz zapewnił, że Zespół jeszcze odwiedzi Górę. Zaproszeniem na Koncert zakończył wystąpienie.
W ramach współpracy młodzieży polskiej i ukraińskiej, zespół Barwinok dał ponad dwugodzinny koncert na sali widowiskowej Domu Kultury w Górze. Kunszt, wdzięk i możliwości jakie zaprezentował taneczno muzyczny zespół były czymś co z rzadkością spotkać można na ówczesnych koncertach. Punktem kulminacyjnym był występ Barwinok’a z wykorzystaniem werbli i tomów perkusyjnych, które postawiły na nogi całą salę widowiskową. Potęga i doskonałość dźwięku, który wybrzmiewał podczas tej części koncertu nie wymagała nawet nagłośnienia, gdyż ta część odbywała się przed samą publicznością przed sceną. I wreszcie zwieńczenie koncertu zakończone podziękowaniem i szczęśliwym zakończeniem mówiącym o bardzo dobrej współpracy Polski i Ukrainy.