Zaczynamy od adresu administracyjnego działki
W pierwszej kolejności należy określić adres administracyjny działki. W tym celu bardzo pożyteczna jest strona GEOPORTAL360.pl. Na podstawie położenia działki portal umożliwi nam uzyskanie danych ewidencyjnych. Wystarczy wejść na stronę https://geoportal360.pl i w prawym górnym rogu wybrać opcję mapa geoportalu. Następnie należy odnaleźć działkę na mapie Polski, a dany obszar powiększyć do momentu aż będą widoczne granice działek. Po kliknięciu w obszar działki którą jesteśmy zainteresowani, pojawi się nowe okno przedstawiające pełny numer administracyjny działki, wraz z danymi jak między innymi: powierzchnia, obręb, miasto, gmina.
Znając adres administracyjny działki, informację kto jest właścicielem działki możemy uzyskać w Państwowej Ewidencji Gruntów lub z Sądu Rejonowego, Wydział Ksiąg Wieczystych. W pierwszym przypadku dokumentem zawierającym dane osobowe właściciela działki, jest wypis z rejestru gruntów. Jego uzyskanie wiąże się z wniesieniem odpowiedniej opłaty, a w celu uzyskania nazwiska należy wykazać się interesem prawnym do nieruchomości. Korzystając z usług instytucji Sądu Rejonowego, Wydział Ksiąg Wieczystych dokumentem pozwalającym ustalić tożsamość właściciela działki jest odpis księgi wieczystej. W celu uzyskania numeru księgi wieczystej, należy uzasadnić interes prawny. Pozwoli to nam uzyskać numer księgi wieczystej, na którego podstawie ze strony internetowej Ministra Sprawiedliwości pod adresem https://ekw.ms.gov.pl uzyskamy nazwisko właściciela działki. Znając numer działki oraz adres administracyjny można dotrzeć do numer księgi wieczystej korzystając ze strony internetowej https://ksiegiwieczyste.pl.
Zanim podejmiemy ostateczną decyzję co do zakupu działki pod budowę domu, warto zapoznać się z możliwością doprowadzenia mediów. Decydując się na zakup działki na terenach podmiejskich lub wiejskich, niejednokrotnie nie ma możliwości doprowadzenia zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej. W takim przypadku rozwiązaniem alternatywnym jest budowa szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Eksploatacja szamba jest dużym wydatkiem i sporą uciążliwością, wynikającą z konieczności opróżniania zbiornika minimum raz w miesiącu. Zdecydowanie korzystniejsze jest zamontowanie przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków. Roczny koszy eksploatacji własnej oczyszczalni to wydatek kilkuset złotych. Ważne, aby wybrana oczyszczalnia charakteryzowała się bezawaryjną pracą, co pozwoli zaoszczędzić wydatków na serwis. Przykładem jakościowego rozwiązania jest przydomowa oczyszczalnia NV firmy Traidenis-Pol Sp. z o.o.. Urządzenie NV charakteryzuje się prostą budową, solidnym wykonaniem oraz trwałością, co potwierdza 20-letnia gwarancja.