Najważniejszym organem powiatu jest rada, która wybiera starostę i członków zarządu powiatu, a także podejmuje uchwały pozwalające funkcjonować jednostce. Aby sprawnie pracować nad poszczególnymi zadaniami powoływane są komisje, w których radni zajmują się wszystkimi problemami dotyczącymi danej tematyki. Do tej pory Rada Powiatu Górowskiego obradowała w 7 komisjach:
- Komisji Rewizyjnej,
- Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji,
- Komisji Geodezji, Rolnictwa i Ochrony Środowiska,
- Komisję Budżetu i Gospodarki,
- Komisję Spraw Publicznych i Drogownictwa,
- Komisję Zdrowia i Opieki Społecznej,
- Komisji Skarg, Wniosków i Petycji
Dwie spośród tych komisji Rada Powiatu musi posiadać obligatoryjnie, są to Komisja Rewizyjna oraz Komisja Skarg, Wniosków i Petycji. Podczas ostatniej sesji zaproponowano aby dwie z pozostałych pięciu komisji usunąć, mowa o Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Spraw Publicznych i Drogownictwa. Jak zaznaczali autorzy tych poprawek celem jest poprawa jakości pracy komisji, gdyż często zdarzało się iż z powodu braku kworum posiedzenia były odwoływane. Z takim przedstawieniem problemu nie zgadzał się radny Aleksander Trojanek.
- Proponuje żeby pozostawić ten punkt statutu bez zmian i nadal było 5 komisji, ewentualne zmiany natomiast wprowadzać w momencie pracy nad całym nowym statutem. Kiedy jest 5 komisji więcej osób może być przewodniczącymi i mogą być usatysfakcjonowani tym faktem – mówił radny.
Radny Trojanek wnioskował także o zapis w statucie powiatu wprowadzający obligatoryjność budżetu obywatelskiego. Postulat o pozostawieniu liczby komisji bez zmian poparł także radny Kazimierz Bogucki, który zauważył, że największe problemy z kworum miała Komisja Rewizyjna i idąc tym tokiem myślenia to ją powinno się zlikwidować. Wnioski radnych nie uzyskały jednak poparcia w głosowaniu, a Rada zadecydowała przyjąć poprawki do statutu zaproponowane przez komisję statutową. Drugą z tych zmian było wprowadzenie dodatkowego członka zwyczajnego do zarządu powiatu.
(olek/ foto: PG)