Organizatorami tej udanej uroczystości byli: Liceum Ogólnokształcące i. Adama Mickiewicza w Górze, Zespół Szkół im. Sylwestra Kaliskiego w Górze, Dom Kultury w Górze, Biblioteka Miejska w Górze. Od strony muzycznej, Narodowe Czytanie uświetnili soliści Nauczycielskiego chóru PRO BONO.
To już IX edycja Narodowego czytania. Wszyscy wiemy, że literatura narodowa jest kanonem szkolnych lektur. Inicjatywa Narodowego Czytania była taka, żeby wyjść z literaturą w szeroko rozumiane życie społeczne. Głównym celem narodowego czytania jest przecież popularyzacja czytelnictwa - powiedziała burmistrz Irena Krzyszkiewicz.
Wszystkie utwory Juliusza Słowackiego a szczególnie dzisiaj czytana Balladyna nawiązują do ludzkich zachowań, które są aktualne w dzisiejszej rzeczywistości. Mówią o negatywach, ale również o porozumieniu i zgodzie. Obecność Pani starosty i moja dzisiaj jest wyrazem również tego przesłania. W ubiegłym roku były w Górze dwa Narodowe Czytania. Jedno w Liceum Ogólnokształcącym drugie w Bibliotece Publicznej. I jedno przepiękne i drugie przepiękne. W tym roku to przesłanie, które jest zapisane w Balladynie Juliusza Słowackiego, że zawsze góruje zwycięstwo dobra nad złem, niech będzie naszym mottem. W dobie koronawirusa niech Balladyna, którą za chwilę we fragmentach przeczytamy, będzie takim wyrazem zjednoczenia - podsumowała burmistrz.
Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.