TworzymyGłos Regionu

Prawda o szpitalu? Głos zabiera dr Hoffman

Piątek, 12 października 2018 o 19:24, aktualizacja Środa, 24 października 2018 o 19:54, autor: 19 9805
Prawda o szpitalu? Głos zabiera dr Hoffman

Były szef szpitala w Górze, dr Stanisław Hoffman złożył list otwarty w sprawie szpitala w Górze i jego sprzedaży. List ten został wysłany również do Starostwa Powiatowego. Treść listu zamieszczamy poniżej. 

"Czytając  ”Oświadczenie” (TUTAJ )Starosty Piotr Wołowicza i jego zastępcy  Pawła Niedźwiedzia w sprawie szpitala górowskiego odnosi się wrażenie, że jacyś bliżej nieznani i nie wymienieni  z nazwiska dyrektorzy są winni utraty szpitala. Fakty jednak świadczą o tym , że było inaczej
Czytając powyższe oświadczenie doznałem konsternacji z powodu kłamstw w nim zawartych. Kłamstwem jest, że w momencie sprzedaży szpital górowski jako spółka ze 100 % udziałem Powiatu był zadłużony. W momencie objęcia stanowiska prezesa Powiatowego Centrum Zdrowia Spółka z.o.o rzeczywiście miała stratę w wysokości 300 tysięcy złotych przy kapitale założycielskim 500 tysięcy złotych.

Przez okres niecałych 2 lat udało się zlikwidować stratę i w momencie sprzedaży szpital miał spłacone wszystkie zobowiązania, w tym pożyczkę w wysokości 100 tysięcy złotych udzieloną przez Zarząd Powiatu. Te fakty są niepodważalne, ponieważ istnieją  dokumenty i dowody łącznie z audytem biegłego rewidenta wraz z bilansem złożonym w starostwie. Kłamstwem jest zatem, że sytuacja finansowa zaczęła się pogarszać a wręcz przeciwnie, spółka wypracowała zyski i przeprowadziła inwestycję w postaci uruchomienia pracowni tomografii komputerowej. Są to fakty niezaprzeczalne. Szpital jako spółka sobie dobrze radził a z powodu braku długów nie był żadnym obciążeniem dla powiatu.

Dziś starostowie piszą, że Rada Powiatu podjęła decyzję o sprzedaży szpitala, zapominając, że nie cała a tylko rządząca większość której oni dowodzili. Mimo publicznych ostrzeżeń zgłaszanych na sesjach przed osławionym PCZ we Wrocławiu Zarząd powiatu usilnie dążył do sprzedaży właśnie temu podmiotowi. Nakazywał już przed sprzedażą udostępniać mu   wszelkie dokumenty i informacje na temat kondycji finansowej  całego majątku, który w momencie sprzedaży wart był 9,5 miliona złotych.  Determinacja rządzących była tak olbrzymia, że nawet próbę zorganizowania lokalnego referendum w tej sprawie zablokowano. Potajemnie podpisano akt notarialny i przejęto szpital w ciągu kilku minut bez przeprowadzenia inwentaryzacji. Czas pokazał , że ci którzy ostrzegali mieli niestety rację.

Pisanie w oświadczeniu o jakimś zaangażowaniu gmin w przejęcie udziałów Powiatowego Centrum Zdrowia w Górze jest pustym powtarzaniem słownych deklaracji. Nigdy przecież formalnie nikt tego nie próbował nawet zacząć . Składano tylko puste słowne deklaracje a Burmistrz  Góry w tym celowała. Publicznie zapewniała pracowników, „że mają się nie martwić bo i tak miasto przejmie szpital.” Bezczelnie kłamano by uspokoić załogę szpitala .

Wygląda na to, że to jednak władza jest winna obecnej sytuacji. Pisząc o niekompetentnych zarządzających  szpitalem ma Pan też na myśli tych kolejnych starostów, którzy ich powoływali i ustalali im wynagrodzenie? Który to z dyrektorów zarabiał 20 tysięcy złotych ? Może ten który pod sztandarem Komitetu wyborczego „Nasz Szpital” został radnym  a potem jako członek zarządu podejmował decyzję o jego sprzedaży. Trzeba się przyznawać do popełnianych przez władzę błędów i ponosić za nie odpowiedzialność.

W momencie powstania samorządów  w przedostatnim dniu istnienia Województwa Leszczyńskiego Wojewoda Leszczyński  Aktem Notarialnym przekazał  majątek wszystkim  Samodzielnym Publicznym Zakładom Opieki Zdrowotnej istniejącym w województwie .

Także SPZOZ w Górze został uwłaszczony na  majątku . SP ZOZ w Górze posiadał Szpital, Stację Pogotowia Ratunkowego , Przychodnię oraz siedem  Ośrodków  Zdrowia  w Wąsoszu, Rudnej Wielkiej, Jemielnie, Luboszycach, Sicinach, Niechlowie i Chróścinie. Nie wspominam już bloku mieszkalnego przy ulicy Tylnej przekazanego miastu  za darmo .

Mam na ten temat pełną wiedzę, gdyż miałem zaszczyt być wtedy dyrektorem SPZOZ.W tym czasie   działalność medyczna zaczęła być finansowana przez Dolnośląską Kasę Chorych a następnie Przez Narodowy Fundusz Zdrowia . Rada Powiatu ani żaden samorząd nie finansował nigdy usług medycznych. Rzeczywiście w owym czasie SPZOZ miał dług w tym zobowiązań terminowych wymagalnych 300 tysięcy Wtedy mimo usilnych starań o kredyt ówczesny starosta nie wyraził zgody na poręczenie. To był koniec mojej współpracy z miejscową władzą. Władza przejęła szpital siłą przy pomocy firmy ochroniarskiej.  Starosta rozpoczął natomiast procedurę sądową unieważnienia aktu notarialnego. Zaowocowało to pomniejszaniem majątku SPZOZ z przekazaniem następnie ośrodków zdrowia gminom, na których uwłaszczali się poplecznicy ówczesnej lokalnej  władzy. To był pierwszy gwóźdź do trumny szpitala. W latach następnych kolejne samorządy podejmowały kluczowe decyzje  w sprawach kredytów zbyt późno , nietrafionych powoływań dyrektorów i organizacji SPZOZ, by w końcu sprzedać majątek wart 9,5 mln złotych za 700 tysięcy, bo przecież tyle uzyskano w pierwszej racie. Zastanawiające jest to jak mając  tak zwane „przełożenie polityczne” w gminie , w powiecie  w województwie a nawet w rządzie można było podjąć tak głupie decyzje. Ale nikt inny przecież tylko osobiście Pan i  pański zastępca jak i wszyscy członkowie Zarządu odpowiedzialni są za podpisanie niekorzystnej umowy sprzedaży."

Z poważaniem dr n. med . Stanisław Hoffmann

REKLAMA

Komentarze (19)

avatar

avatar
~mieszkanka powiatu
12.10.2018 21:14

Brawo Panie Doktorze czekałam kiedy Pan zabierze głos w tej sprawie. Prawda została wyjawiona nareszcie do wiadomości publicznej.

avatar
~jaro
12.10.2018 22:55

O nagle postanowił napisać list, pare miesięcy po oświadczeniu starosty do którego się odnosi. no to kilka faktów z historii panie doktorze. Bo chyba się panu wydaje, że ludzie nie pamiętają, to przypomnę: 1. Jak pan tak dba o dobro szpitala dlaczego domagał się pan tak wielkiej kwoty (link do poczytania: http://elka.pl/content/view/29975/77/ polecam zwłaszcza komentarze pod tym artykułem, co ludzie sądzili wówczas. 2. szpital sprzedano w drodze oferty publicznej i zgodnie z prawem ten kto daje najlepszą ofertę temu należy sprzedać więc pańskie insynuacje jakoby władza nalegała na tego oferenta są bezsensowne. Co do takiej formy sprzedaży i zgody na oddanie szpitala w prywtne ręce to polecam następny artykuł (http://elka.pl/content/view/24849/77/ 3. co do wartości szpitala, który sprzedano to polecam inny artykuł. Cytat z 2007 roku: "Według Marka Moszczyńskiego, wicemarszałka dolnośląskiego, szpital w Górze nie powinien funkcjonować. Jego zdaniem stan techniczny i standard leczenia w tej placówce jest bardzo niski. Taką opinię wyrobił sobie po wizycie w górowskim szpitalu." (link do artykułu: http://elka.pl/content/view/15872/77/ 4. co do dogadywania się z samorządami bo pan sugeruje, że powinni się dogadać to plecam dwa następne artykuły z 2007 i 2008 roku (http://elka.pl/content/view/17613/77/ http://elka.pl/content/view/29799/77/ I to jest cała prawdy o tym "wspaniały klejnocie, który sprzedano za grosze. I kłamie pan, że sprzedano za 700 tyś, to manipulacja. Co do tomografu, to słusznie pan ujął "oddano pracownię, czyli 4 ściany" Mam pytanie do Pana - czy szpital był właścicelem szpitala czy tylko dzierżawiła tomograf prywatne firma w tych 4 ścianach, czy szpital miał wówczas kontrakt z NFz na ten tomograf czy musiał normalnie płacić za korzystanie z tego tomografu?) Próbuje pan zabrać głos tydzień przed wyborami, przypadek? I taka jest prawda o tym szpitalu jak wynika z tych historycznych artykułów w mediach - wg marszałka stan techniczy - do zamknięcia, zresztą Górowianie sami oceniali jego wartość unikając go jak się da i korzystając z innych.

avatar
~Marek
13.10.2018 06:34

Az sie zle robie jak to czytam! Wszyscy wiedza ze szpital zostal nam odebrany przez wladze tego nikt nie wymarze. Dla burmistrzow i starostow bylo wazniejsze by brac kredyty na latarnie i fontanne ze swiatelkami zamiast ratowac szpital!

avatar
~poprawka
13.10.2018 13:34

te dwa środkowe linki bez /3 i /4 na końcu należy skopiować bo inaczej się inny artykuł otwiera.

avatar
~Lol
12.10.2018 23:29

Widzą, że w sondażu pani Krzyszkiewicz wygrywa to znowu sięgają po zgrane karty, odgrzewany kotlet szpitalny. Nudne i żenujące.

avatar
~Lili
13.10.2018 09:59

I kto nadal chce by pani irena byla burmistrzem?tym razem co sprzedadza?

avatar
~odp:
13.10.2018 13:23

Ja nadal chcę. Bo chcę stabilnej władzy w gminie i powiecie, tak jak to było przez ostatnie dwie kadencje. Bo nie chcę tych wszystkich Tutkalików, Trojanków czy Hoffmanów. Ich polityka z lat wcześniejszych mi się nie podobała. I zdaje się taką opinię podziela znaczna część mieszkańców Góry, przynajmniej patrząc na wyniki sondażu i mizernego poparcia pani Frączkiewicz. Głosuję za za dalszym rozwojem tego miasta. A ta zagrywka ze szpitalem zwyczajnie już nie działa.

avatar
~ja
13.10.2018 10:16

A dlaczego pan Hoffman nie rozwinął tego tematu z przekazaniem przez wojewodę Burzyńskiego majątku szpitali w całym byłym województwie leszczyńskim, nie tylko w Górze. To ja zacytuję także inny artykuł z dawnych czasów "konieczne będzie przejęcie przez powiat gruntów i nieruchomości, które były wojewoda leszczyński przekazał we władanie dyrektorowi szpitala. – Złamał przepisy, ale trzeba to odkręcić. Majątek publicznego szpitala wzorem większości miast powinien należeć do organu założycielskiego. Niewiele osób wie jednak, że sytuacja jest zupełnie inna. Nieruchomości szpitalne, podobnie jak grunty zostały w latach 90-tych decyzją ówczesnego wojewody leszczyńskiego, Leszka Burzyńskiego przekazane notarialne na własność szpitalowi reprezentowanemu imiennie przez dyrektora lecznicy. Taki stan prawny może rodzić obawy, że z chwilą prywatyzacji szpitala, a taką docelowo planuje powiat, majątek nie będzie stanowił żadnego zabezpieczenia dla powiatu i nie stanie się gwarancją działania lecznicy." Tego jakoś pan doktor nie przypomina. No ale temat lat 90tych, pana wojewody i tego co się w Górze działo z róznymi zakładami pracy to osobna historia. Ludzie was za te lata 90te odsuneli. Całe szczęści przyszła nowa ekipa nie powiązana z tamtymi czasami i przez ostatnie dziesięciolecie rządzili w gminie i powiecie. Porównując lata 90te i ostatnią dekadę to sami ludzie zdecydujcie przy urnach wyborczych. Zakłady pracy włącznie z cukrownią w Górze kto likwidował, chyba tego nie przypiszecie obecnej ekipie? A przyczepiliście się szpitala, który sprzedali, który i tak był w stanie takim, że ludzie leczyli się w innych szpitalach. O megazałużeniu już nie wspomnę. I choćby nie wiem jak będziecie zaklinać i zrzucać winę na obecną ekipę to nie zmienicie tego. I widać ludzie wiedzą bardzo dobrze jak to było, c widać po poparciu w sondażu na tym portalu. Pani Krzyszkiewicz was makabruje w poparciu. A te artykułu tu wcześniej przywołane z elki świetna sprawa. Twierdzenie pana Hofmana że nigdy formalnie nie prubowano czaczą w kwestii poparcia szpitala przez inne samorządy, podczas gdy możemy przeczytać artykuły z tamtych lat jak formalnie samorządy innych gmin odmawiały poparcia tego szpitala obnaża pana słowa.

avatar
~fakty
13.10.2018 12:29

Wojewoda leszczyński Leszek Burzyński przekazał notarialnie szpitale na dyrektorów szpitali, jedyny taki przypadek w Polsce uwłaszczenia, pamietam, że odbiło się czkawką ta historia w całej Polsce. Cytat z Wikipedii: Jako jedyny wojewoda w Polsce uwłaszczył w 1998 majątkiem Publiczne Zakłady Opieki Zdrowotnej w Lesznie, Kościanie, Górze, Gostyniu, Wschowie. Ale pamiętam także, że tenże wojewoda leszczyński jak przestał nim być to zdaje się go przytulili w górowskim szpitalu. Zdaje się, że został wówczas dyrektorem ds. administracyjnych szpitala w Górze. Ciekawa historia. To był zdaje się rok 1999. Co do uwłaszczenia, o którym wspomina pan Hoffman, ja pamiętam, jakoś się nie wspomina o tym, że wówczas (jak wszystko było państwowe) to obok szpitala była taka duża przychodnia z której Górowianie korzystali, to był wtedy największa instytucja medyczna obok szpitala w Górze. Ktoś wie co się dzisiaj z tym dzieje, bo jakoś nie jestem zorientowany. zdaje się, że też jest prywatna, ktoś mnie uświadomi?

avatar
~kopia
13.10.2018 13:41

Ten artykuł z 2007 roku warto zacytować w całości, interesujący, polecam lekturę. "Według Marka Moszczyńskiego, wicemarszałka dolnośląskiego, szpital w Górze nie powinien funkcjonować. Jego zdaniem stan techniczny i standard leczenia w tej placówce jest bardzo niski. Taką opinię wyrobił sobie po wizycie w górowskim szpitalu. Wicemarszałek Marek Moszczyński, który w tym tygodniu wizytował szpital w Górze nie chce ocenieć, ani rokować wynikom starań samorządu powiatowgo o utrzymanie tej placówki. Zauważa jednak, że poza zmniejszeniem zadłużenia potrzebne będą dodatkowe pieniądze na doprowadzenie szpitala do określonych standardów. -Od możliwości finansowych powiatu i decyzji radnych powiatowych zależy przyszłość szpitala - podkreśla Moszczyński Według wicemarszałka szpital w Górze nie spełnia standardów określonych przez rozporzadzenie ministra zdrowia. -Namawiałem zarząd powiatu, aby zlecić zewnętrznej firmie przeprowadzenie audytu, aby określić dokładnie jakie prace muszą być podjęte, aby te standardy spełniać i ile to będzie kosztować - mówi wicemarszałek. Standard oferowanych usług będzie ważnym atutem przy tworzeniu sieci szpitali Dolnego Śląska. Póki co, nie jest określona liczba placówek, które się w niej znajdą. -Mamy program sposobu tworzenia takiej sieci. Są wytypowane centra medyczne, które na pewno będą funkcjonować - zaznacza wicemarszałek. Mowa jest o szpitalu w Kłodzku, w Jeleniej Górze i Legnicy oraz ograniczonym zespole szpitali we Wrocławiu. -Pozostałe szpitale traktujemy jako satelitarne, które w zależności miedzy innymi od stanu technicznego i możliwości działania, trzeba będzie rozważyć czy wejdą w sieć, czy nie - twierdzi Moszczyński. Zdaniem wicemarszałka szpital w Górze natychmiast powinien rozpocząć starania o osiągnięcie wyznaczonych standardów, w innym przypadku może być zamknięty np. przez kontrolę sanitarną. -Niepokoi mnie stan sanitarny tego szpitala - przyznał Moszczyński.

avatar
~Dgr
13.10.2018 14:42

Przykro sie robi od czytania tych komentarzy , szczególnie tych które bronią utratę szpitala ,ale wkońcu ludzie dowiedzieli się prawdy , że szpital nie został sprzedany czy jak ktoś woli wystawiony do przetargu z powodu długów tylko był dobrym interesem w rękach obecnej władzy dla najwidoczniej swoich korzyści. Ale tak też działo się za rządów PO wiec nie ma sie co dziwić , bo przecież wiadomo kto wywodzi sie z tej partii.

avatar
~ciekawe
13.10.2018 18:23

Prawdy? Czyjej prawdy? Jakim interesem? To nie jest prawda tylko próba szkalowania jednych przez oponentów politycznych. Jakiej to prawdy się dowiedziałeś z tego tekstu? Bo ja tu widzę tylko wylewanie żali i interpretacje z księżyca jakiegoś pana, któremu było nie po drodze z obecną władzą. Jakby ten pan napisał, że w tym szpitalu ufoludki przeprowadzali eksperymenty na ludziach i to wina obecnie rządzących bo ich zapewne zaprosili też byś napisał, że to prawda?

avatar
~Maryś
13.10.2018 22:39

Szpitala nie ma i koniec wybierajcie dalej tych samych i w przyszłości Powiat zlikwidują i będzie obsługa w innych miastach jak pacjentów obsługuje szpital Leszno

avatar
~Bak
14.10.2018 13:23

Pan Niedżwiedż ma ochotę na Wąsosz,coś się sprzeda!!!!!!!!!!!!!

avatar
~wąsosz
14.10.2018 19:08

Dokładnie teraz niech Pan wice starosta wytłumaczy swoją decyzją przed ludźmi Wąsosza. Wstyd i hańba panie Wołowicz i Niedźwiedź. ŻENADA.

avatar
~Irek
16.10.2018 04:01

Sprzedadzą resztę jak zostaną - w Górze brak dobrych gospodarze, młodzi maga być tylko nie chcą a są tacy ŻENADA

avatar
~Xxxx
16.10.2018 12:09

Za takie coś to pani burmistrz i zastępca burmistrza i ci to się przyczynili do sprzedaży szpitala powinni zostać wywiezieni po górze w taczkach za to co zrobili dla powiatu. Jaki był taki był szpital ale był a nie teraz nic nie ma.....

avatar
~xavierr
28.01.2019 09:02

Autorzy tego haniebnego czynu sprzedaży szpitala winni stanąć przed sądem. Władze powiatu w tym województwa są prawnie odpowiedzialni za stan życia i zdrowia swoich obywateli ,bo tak stanowi konstytucja .Prywatyzowanie między innymi szpitali i całej służby zdrowia było wielkim czynem zbrodniczym .W rozumieniu prawa dobrze pojęta służba zdrowia to nie jest zakład produkcyjny ,który będzie tworzył zyski ,bo ich powinnością jest być usługodawcą. Mogę tylko podpowiedzieć ,że społeczeństwo pow. Góra powinno przeprowadzić referendum w celu unieważnienia ostatnich wyborów do powiatu przy pomocy sądu i GKW. Uzasadniając tym ,że obecny Zarząd Rady powiatu Góra jest kryminogenny co w następstwie może doprowadzić do jeszcze większych zaniedbań na co świadomie nie można na dłuższą metę pozwolić i należy doprowadzić do ich odwołania . A następstwie w wyborach porządnie prześwietlić kandydatów a nie wybierać z układów.

avatar
~Górowianka
11.02.2019 09:55

Czy Pan Hoffman nie pamięta ,że to on przyczynił się do odejścia wszystkich wartościowych pracowników ze szpitala? To był początek upadku .Krótka pamięć ?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock i od czasu do czasu kliknij w nasze reklamy. Dziękujemy.