TworzymyGłos Regionu

Co grozi za brak segregacji śmieci?

Przeglądamy obecne prawo w Polsce

Czwartek, 01 października 2020 o 08:35, autor: 0 630
Co grozi za brak segregacji śmieci?

Zanieczyszczenie środowiska to poważny problem, z którym zmagamy się wszyscy.

Jednocześnie, każdego dnia wytwarzamy odpady, które przyczyniają się do jego zwiększenia.

Nic więc dziwnego, ze zarówno polskie, jak i europejskie władze robią wszystko, by wytwarzanych śmieci było jak najmniej. Jednym ze stosowanych rozwiązań jest ich segregacja, która pozwala na ponowne wykorzystanie wielu materiałów.

Wciąż jednak wiele osób nie wie o konieczności segregowania odpadów oraz nie potrafi zrobić tego w sposób prawidłowy. Sprawdźmy więc, jak segregować śmieci oraz co grozi nam za niewykonanie tego obowiązku. 

Czy śmieci w naszym kraju muszą być segregowane?

Obowiązek segregowania odpadów nakładają na nas nie tylko przepisy polskie, ale również europejskie. Przypomnijmy, że w tym roku nasz kraj został zobligowany do tego aby dostosować się do unijnych wymagań dotyczących poziomu recyklingu. Obecnie przetwarzanie odpadów komunalnych będzie ma sięgać 50 proc. Nie da się ukryć, że jest to naprawdę sporo, dlatego też obowiązek segregacji spada na każdego z nas.

Wynika to z przepisów, które znajdziemy w  rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19).

W tym miejscu warto zaznaczyć jednak, że za gospodarkę odpadami odpowiadają władze lokalne, dlatego też poszczególne wytyczne samorządów mogą nieco różnić się w zależności od miasta.

Co grozi osobom, które nie segregują odpadów?

Niemniej jednak, niezależnie od tego, w jakiej części kraju mieszkamy mamy obowiązek segregować śmieci, które wytwarzamy. Osoby, które tego nie robią muszą liczyć się z konsekwencjami. Jakimi? Przede wszystkim jest to znacznie większa opłata za wywóz odpadów. Jeśli nie będziemy segregować śmieci może być ona wyższa nawet czterokrotnie niż podstawowa stawka za wywóz odpadów. Dotychczas była to dwukrotność tej opłaty. Poza tym osoby nie segregujące śmieci mogą zostać również obciążone mandatem karnym w wysokości 500 zł. 

Jak robić to prawidłowo i wygodnie?

Wydawać się może, że segregowanie śmieci jest procesem czasochłonnym a ich przechowywanie w oddzielnych pojemnikach jest mało komfortowe. Tymczasem wcale nie musi tak być. Warto mieć świadomość, że w dobrych sklepach znajdziemy różnego rodzaju rozwiązania, dzięki którym segregowanie śmieci będzie znacznie łatwiejsze. Przede wszystkim już w swoim mieszkaniu warto postawić kosze na śmieci oznaczone odpowiednimi kolorami lub naklejkami. Dzięki temu odpady będziemy segregować automatycznie.
Również pojemniki, które stoją na zewnątrz powinny być oznaczone tak, byśmy nie mieli problemu z rozpoznaniem, do którego z nich należy wrzucić śmieci.
Przypomnijmy kolor żółty zarezerwowany jest dla śmieci plastikowych, niebieski dla papierowych, zaś szkło wrzucamy do pojemnika zielonego.

Kontener na śmieci - zielony EKO fot. eco-market.pl

Podsumowując, obowiązek segregacji śmieci nie musi być uciążliwy. Jednocześnie może pomóc nam w ograniczeniu ilości wytwarzanych odpadów i ponownym ich przetwarzaniu. Warto więc wyposażyć się w pojemniki na odpady, które ułatwią nam codzienne segregowanie śmieci i stosować się do obowiązujących przepisów. 

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock i od czasu do czasu kliknij w nasze reklamy. Dziękujemy.