TworzymyGłos Regionu

Co z pałacem w Sicinach?

Wtorek, 08 stycznia 2019 o 16:46, aktualizacja Wtorek, 15 stycznia 2019 o 15:44, autor: 8 1383
Co z pałacem w Sicinach?

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy w Niechlowie projektantka Dorota Koziara, mieszkanka Sicin, pytała o sprawę renowacji pałacu. Gmina pozyskała na ten cel środki unijne jednak remont stoi pod znakiem zapytania.

Na początku kwietnia informowaliśmy państwa, że gminie Niechlów udało się pozyskać środki na remont pałacu w Sicinach, który dzięki pracom renowacyjnym miał zyskać nowe oblicze i nowe funkcję. Po remoncie obiekt ma służyć osobom potrzebującym pomocy socjalnej, docelowo nawet 30 osób samotnych ma w nim znaleźć miejsce jako ośrodku opieki, a co za tym idzie wiele osób znajdzie w tym ośrodku pracę. O to jak toczą się sprawy związane z przetargiem na ostatniej sesji Rady Gminy Niechlów pytała Dorota Koziara, mieszkanka Sicin, architekt, która wspierała gminę w pozyskiwaniu środków.

- Staraliśmy się razem o dotację unijne na remont pałacu w Sicinach, który jest zabytkiem klasy zerowej, jest na mapie najważniejszych zabytków w Polsce. Udało się pozyskać około pięciu milionów złotych dotacji i teraz co? Cała gmina wyhamowała na miesiąc, w momencie, w którym miał zostać rozstrzygnięty przetarg na wybór firmy, która miała zacząć remontować ten pałac – mówiła mieszkanka.

Pani Dorota Koziara zwracała uwagę na krótki czas jaki pozostał na realizację tego zadania. Odpowiedzi udzieliła jej skarbnik gminy, która wyjaśniała, że przetarg został unieważniony z powodu zbyt wysokiej ceny zaproponowanej przez jedynego oferta. Oferta przebudowy opiewała na ponad 12 milionów złotych, co znacząco przekraczało możliwości gminy. Zawarto jednak porozumienie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego o przesunięcie terminu realizacji do połowy roku 2020.

(olek)

REKLAMA

Komentarze (8)

avatar

avatar
~Mp
08.01.2019 18:36

Radni robią wszystko żeby zniszczyć to co zaczęła robić pani Wójt, nawet remonty świetlic wiejskich chcą robić we wsiach z których są radnymi, a nie w tych które były zaplanowane np. Bartodzieje zamiast Łękanowa, warto patrzeć im na ręce.

avatar
~do pani patrzącej na rękce
09.01.2019 13:35

Gdyby pani wiedziała co było zaplanowane przez radnych w ubiegłym roku a co zostało zmienione w tegorocznym budżecie to wiedziałaby pani, że budżet był ustawiony pod wybory pani wójt. Naobiecywała nie zwracając wcale uwagi na to co ustalili już radni ubiegłej kadencji. Spójrzcie gdzie animator kultury działa w jakiej części gminy...

avatar
~obywatel
09.01.2019 13:37

Super, że są dotacje. Proszę tylko odpowiedzieć na pytanie czy naszą gminę stać na 7 mln dofinansowania z budżetu gminy i ewentualne utrzymanie pałacu.

avatar
~?
09.01.2019 14:19

A gdzie jest mowa o dofinansowaniu 7 mln? z powodu tak wysokiej ceny unieważniono przetarg, bo nikt nie dołożyłby takiej kwoty z próżnego i Salomon nie naleje

avatar
~ręce
09.01.2019 13:39

Szkoda, że wcześniej nie patrzono na ręce...mnie wstydu byłoby dla mieszkańców

avatar
~dotacja
09.01.2019 13:58

Proponowałabym aby gmina najpierw uporała się z dotacjami które już dostała i z tymi na które ludzie czekają już od 6 miesięcy. Sprawa fotowoltaiki, ludzie czekają na zwroty a tu nic. Proszę zobaczyć wideo z sesji i zobaczyć dlaczego ludzie czekają na pieniądze.

avatar
~ala
21.01.2019 13:37

Fotowoltaiki nie prowadzi bezpośrednio Gmina jest partnerem i opóźnienia nie są spowodowane błędami Gminy. Projekt jest kontrolowany i tyle.

avatar
~Anonim
15.01.2019 21:31

Widac kobieta raz na rok jest A udział bierze jakby mieszkała! Inni co mieszkają rok czasu to nie biorą głosu bo znają teren A tu przyjeżdża kobieta i robi zamęt!!!!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock i od czasu do czasu kliknij w nasze reklamy. Dziękujemy.