TworzymyGłos Regionu

Czy na postawienie drewutni wymagane jest pozwolenie?

Czwartek, 09 lipca 2020 o 00:29, autor: 0 99
Czy na postawienie drewutni wymagane jest pozwolenie?

Drewutnia to mała konstrukcja ogrodowa, w której przechowuje się i suszy drewno. Można ją postawić w każdej chwili, gdyż nie potrzeba do tego zadania żadnych pozwoleń. Na co zwrócić uwagę, wybierając drewutnię? Jakie są dostępne rodzaje?

Drewutnia - czy potrzeba pozwolenia, aby ją postawić?

Prawo budowlane jest pełne restrykcyjnych przepisów, które utrudniają realizację wielu zamierzeń. Chcąc zbudować drewutnię, będziemy się pewnie zastanawiać, czy i w tym wypadku musimy starać się o stosowne pozwolenie. Na szczęście - wyjaśnijmy to już na początku - budowa wolno-stojącej parterowej drewutni nie obliguje nas do podejmowania żadnych urzędowych kroków. 

Ważne, by jednak pamiętać, że dotyczy to głównie obiektów nieprzekraczających 35 mkw. Większe wymagają odpowiednich działań prawnych. Co więcej, ograniczenia odnoszą się również, co do liczby takich obiektów - na działkę o powierzchni 500 mkw przypadają maksymalnie dwie drewutnie. Warto też przed postawieniem tej konstrukcji, sprawdzić, jakie są ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, by zweryfikować, czy nie widnieją w nim obostrzenia odnoszące się na przykład do wznoszenia obiektów przekraczających wskazaną wysokość. 

Jakie są rodzaje drewutni?

W zdecydowanej większości sytuacji nie ma żadnego problemu, by bez zezwolenia postawić ją na własnej działce. Nim jednak wybierzemy odpowiednią, powinniśmy wiedzieć, jaki mamy wybór. 

Jak się okazuje, dostępne są konstrukcje różnego typu. Najpopularniejsze są obiekty samodzielne, czyli jednofunkcyjne, które montuje się przy ścianach i ogrodzeniach. Droższe i rzadziej spotykane są konstrukcje dwu-zadaniowe - drewutnia plus domek narzędziowy (ogrodowy). Są niezwykle funkcjonalne, ponieważ zapewniają nie tylko powierzchnię magazynową do składania drewna, ale też można w nich przechowywać sprzęt ogrodowy. Na rynku znajdzie również wolnostojące stojaki.

Stalowa drewutnia firmy Shelterlogic, z pokrywą fot. Ogrodosfera.pl

Ciekawym rozwiązaniem jest też drewutnia ze schowkiem, w którym poza drewnem można przechowywać drobne przedmioty. Może i nie zapewnia takiej funkcjonalności jak drewutnie dwu zadaniowe, to jednocześnie zajmuje niedużo miejsca, więc pasują do mniejszych ogrodów. 

Materiał wykonania - co jest do wyboru?

Przed kupnem drewutni powinniśmy się zastanowić nad tym, jaki materiał jej wykonania najbardziej nam odpowiada. Do wyboru mamy drewno, stal i aluminium.

  • Drewno jest zdecydowanie najpopularniejsze, co nie dziwi, gdyż do drewutni pasuje idealnie. Nie tylko jest naturalne, ale również świetnie prezentuje się w ogrodach urządzonych w różnym stylu. Cechuje je również wytrzymałość, choć to już oczywiście zależy od rodzaju tworzywa. Najczęściej wykorzystuje się sosnę pospolitą, gdyż jest łatwo dostępna i tania. Inne rodzaje to drzewo świerkowe i modrzewiowe.
  • Stal to dość ciężki materiał, ale za to cechujący się stabilnością i dużą wytrzymałością. Jeśli pomalujemy go farbą antykorozyjną, możemy być pewni, że nie ulegnie zniszczeniu przez bardzo długi czas, zapewniając pełną funkcjonalność. Drewutnie wykonane ze stali pasują zwłaszcza do ogrodów nowoczesnych. 
  • Najmniej popularne są drewutnie wykonane z aluminium, ale zasługują na uwagę, ponieważ mają wiele zalet - są lekkie, odporne na rdzewienie, a poza tym pasują do wielu stylów urządzania. 

Niezależnie od tego, na jaką drewutnie się zdecydujemy - czy bardziej bogatą i funkcjonalną, czy raczej prostą, ale spełniającą doskonale swoje zadanie - mamy pewność, że postawimy ją bez starania się o pozwolenie. Dobrze jednak przed wybraniem odpowiedniej zastanowić się, z jakiego materiału powinna być wykonana - czy klasyczne z drewna, czy może lepiej bardziej nowocześnie - ze stali bądź z aluminium?

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock i od czasu do czasu kliknij w nasze reklamy. Dziękujemy.