TworzymyGłos Regionu

Dożynki Gminne w Chróścinie

Wtorek, 27 sierpnia 2019 o 10:42, aktualizacja Wtorek, 27 sierpnia 2019 o 10:57, autor: 0 787
Dożynki Gminne w Chróścinie

W niedzielę, 25 sierpnia odbyły się Dożynki Gminne, których tegorocznym organizatorem było sołectwo Chróścina. Uroczystości dożynkowe na boisku sportowym, tzw. Dolinie rozpoczęły się o godz. 14.00 Mszą św. polową, którą koncelebrował Proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła - ks. Jarosław Grabarek oraz Dziekan Dekanatu Góra Wschód - ks. kanonik Henryk Wachowiak.

Tuż po zakończeniu Mszy św. zespół folklorystyczny Wronowianki niezwykle ciekawie zaprezentował obrzęd dożynkowy.

W imieniu Burmistrz Góry Ireny Krzyszkiewicz, Sekretarz Miasta i Gminy Góra Tadeusz Otto powitał gości szczególnych - Posła do Parlamentu Europejskiego Ryszarda Czarneckiego oraz Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Michała Bobowca. Następnie przywitani zostali kolejni goście, a wśród nich: Piotr Iskra – przedstawiciel Departamentu Rozwoju Społecznego i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, reprezentująca Starostę Górowskiego Elżbieta Kwiatkowska – Sekretarz Powiatu Górowskiego, Ryszard Wawer – Przewodniczący Rady Powiatu Górowskiego wraz z radnymi, Maciej Dubiel – Burmistrz Bojanowa, reprezentująca Burmistrza Wąsosza Jadwiga Rodzewicz – Skarbnik Gminy Wąsosz, Arkadiusz Szuper – Przewodniczący Rady Miejskiej Góry wraz z radnymi, Piotr Głowacki – Zastępca Burmistrza Góry, kom. Daniel Panek – Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Górze, Piotr Główczyński – p.o. Nadleśniczego Nadleśnictwa Góra Śląska, Andrzej Wałęga – Komendant Miejsko-Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych, Andrzej Rękosiewicz – Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Górze, mjr. Henryk Adamus – Prezes Zarządu Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Jan Rewers – Przewodniczący Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej, przedstawiciele: przedsiębiorstw działających w branży przetwórstwa rolno-spożywczego, organizacji wspierających rolnictwo, związków zawodowych i organizacji pozarządowych. Przywitani zostali również pracownicy samorządowi, dyrektorzy, prezesi i kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu górowskiego i Gminy Góra, sołtysi sołectw Gminy Góra, na czele z gospodarzem – sołtysem Chróściny Katarzyną Maksymczuk oraz starości dożynek – Małgorzata Sowka i Andrzej Kurzawa.

Po przywitaniu zgromadzonych gości głos zabrała Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz. Podczas przemówienia Burmistrz podziękowała mieszkańcom Chróściny i Radzie Sołeckiej, na czele z sołtys Katarzyną Maksymczuk oraz starostom dożynek za wspaniałą organizację święta plonów. Podkreśliła jak ważna dla nas wszystkich jest praca wykonywana przez rolników. W wystąpieniu nie mogło zabraknąć informacji o tegorocznej suszy: „Ten rok był dla rolników w całej Polsce trudny. Susza spowodowała w gospodarstwach rolnych znaczne szkody. Wpłynęło 420 wniosków o oszacowanie szkód w uprawach na powierzchni 8 624,12 ha na kwotę 14 706 612,77 zł.”. Burmistrz Góry podziękowała rolnikom za wysiłek i zaangażowanie za ciężką, codzienną pracę na roli: „Dziękuję za ten wspaniały dar Waszych rąk, za owoce Waszej pracy, składam Wam słowa najwyższego uznania. Dziękuję Wam za to z całego serca”. Na zakończenie Burmistrz podziękowała Starostom Dożynek, księdzu proboszczowi za uroczystą mszę św., wszystkim tym, którzy przyczynili się do przygotowania uroczystości, szczególnie pracownikom Domu Kultury w Górze, Ośrodka kultury Fizycznej w Górze, Techniki Komunalnej Tekom, strażakom OSP, a także firmie OSI Poland Foodworks za sfinansowanie występu Kabaretu Paka.

Specjalne podziękowanie Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz wręczyła dla Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Michała Bobowca za wspieranie Gminy Góra w zakresie rozwiazywania wszelkich problemów i zaangażowanie w sprawy dla nas najistotniejsze.

W dalszej kolejności głos zabrał Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Michał Bobowiec, który podziękował za zaproszenie na uroczystość oraz dziękował rolnikom za ciężką pracę, z której wszyscy korzystamy i bez której nie moglibyśmy żyć.

Następnie głos zabrał Poseł do Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki, który słowami „Szczęść Boże” dziękował rolnikom za trud, zaangażowanie i poświecenie w to, by nikomu nie zabrakło chleba.

Jan Rewers – Przewodniczący Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej odczytał list Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych skierowany do rolników.

Z rąk starostów tegorocznych dożynek Małgorzaty Sowki i Andrzeja Kurzawy Burmistrz Góry otrzymała bochenek chleba upieczony z tegorocznych plonów, którym poczęstowała zgromadzonych na boisku mieszkańców.

Kolejnym punktem obchodów dożynek było podsumowanie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja Konkursowa powołana przez Burmistrz Góry dokonała oceny zgłoszonych wieńców i ustaliła wyniki, które odczytała Przewodnicząca Komisji Danuta Biernacka, a które prezentowały się następująco: I m. wieniec sołectwa Ligota, II m. wieniec sołectwa Brzeżany i III m. wieniec sołectwa Chróścina.

Nagrody dla zwycięzców oraz dyplomy wręczyli: Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz, Poseł do Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki oraz Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Michał Bobowiec.

Chwilę później, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska odczytała protokół Komisji Konkursu „Nasza gmina piękna i zadbana”. (Wyniki na stronie …..) Nagrody w tym konkursie wręczyła również Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz w towarzystwie europosła Ryszarda Czarneckiego i Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Michała Bobowca.

Po zakończeniu części oficjalnej przed publicznością zaprezentowały się Wronowianki, a następnie mażoretki UKS Artis Góra. Zaraz po występnie naszych mażoretek sceną zawładnął Big Band działający przy Domu Kultury w Górze wraz z sekcją wokalną.

O godz. 18.00 przed zgromadzonymi na boisku wystąpił zespół Osetnopolanie, a następnie gwiazdy Telewizji TVS – Kola i Jula. O 20.00 wystąpił Kabaret Paka, który sfinansowany został przez firmę OSI Poland Foodworks, a od 21.00 wszyscy zgromadzeni mogli bawić się przy muzyce DJ Karlosa.

Źródło: Tekst UMiG Góra/ foto: T.M.(DK w Górze)

REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock i od czasu do czasu kliknij w nasze reklamy. Dziękujemy.