TworzymyGłos Regionu

O czym warto pamiętać zakładając firmę

Piątek, 28 sierpnia 2020 o 14:30, autor: 0 524
O czym warto pamiętać zakładając firmę

O własnej firmie marzy wiele osób, szczególnie młodych, które posiadają liczne pomysły na biznes. Jednak założenie firmy wiążę się z licznymi obowiązkami, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem działalności. Dzięki temu zakładając firmę, nic nie zaskoczy nowego przedsiębiorcy, a cały proces funkcjonowania firmy będzie zrozumiały. O czym zatem należy pamiętać podczas zakładania firmy?

Po pierwsze, wybierz formę prawną firmy

Zakładanie firmy związane jest z wyborem rodzaju formy prawnej, którą będzie posiadać dana firma. W Polsce istnieje osiem form prawnych działalności gospodarczej i należą do nich:

 • jednoosobowa działalność gospodarcza,
 • spółka jawna,
 • spółka cywilna,
 • spółka partnerska,
 • spółka akcyjna,
 • spółka komandytowa,
 • spółka komandytowo – akcyjna,
 • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Forma prawna firmy związana jest z wysokością opodatkowania oraz składki ZUS, długością rejestracji i określeniem odpowiedzialności za zobowiązania przedsiębiorstwa. Dlatego też wybór ten powinien być przemyślany i dostosowany do profilu działalności przyszłej firmy.

Wybierz formę opodatkowania dla swojej firmy i kod PKD

Forma opodatkowania powinna być uzależniona od rodzaju działalności nowej firmy oraz jej wielkości i prognozowanych przychodów. Należy również w tym kroku zastanowić się, czy chce się korzystać z ulg podatkowych wynikających przykładowo z rozliczania się z małżonkiem. Do wyboru są cztery formy opodatkowania:

 • PIT,
 • CIT,
 • RPE,
 • Karta podatkowa.

Każda z tych form będzie lepszym rozwiązaniem w zależności od profilu firmy. PIT to podatek dochodowy od osób fizycznych i tę formę zaleca się osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, spółki cywilne oraz osobowe. Z kolei CIT to podatek dochodowy od osób prawnych. Ta forma powinna być wybierana przez osoby prawne oraz niektóre jednostki bez osobowości prawnej. RPE to forma opodatkowania zryczałtowanych przychodów ewidencjonowanych. Tą formę mogą wybierać osoby fizyczne i niektóre spółki osobowe. Natomiast karta podatkowa rekomendowana jest dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub wspólników spółki cywilnej. Należy również pamiętać, że kolejnym ważnym krokiem podczas zakładania firmy, jest wybór kodu PKD. Jest to nic innego jak określenie, jaki rodzaj usług będzie świadczyć nowa firma. Zbiór rodzajów działalności określa Polska Klasyfikacja Działalności Gospodarczej.

Formalności podczas rejestracji firmy i prowadzenie księgowości

Należy pamiętać, że założenie firmy wiąże się z rejestracją firmy przy pomocy wypełnienia odpowiedniego formularza w CEIDG. Jeśli firma zostanie zarejestrowana, przydzielony zostanie jej NIP oraz REGON. Następnie należy pamiętać o założeniu firmowego konta bankowego oraz wykonanie pieczątki firmowej. Ponadto niezbędna będzie decyzja o formie prowadzenia księgowości. Można zdecydować się na samodzielne prowadzenie księgowości lub na skorzystanie z usług biura rachunkowego. Księgowość ewidencjonuje wszelkie transakcje w firmie. Dotyczy między innymi rejestracji przychodów, kosztów ponoszonych w ramach działalności firmy oraz rejestracji wynagrodzeń i rozliczeń podatków.

Decydując się na samodzielną księgowość, warto korzystać z profesjonalnego oprogramowania, jakim jest lider w księgowości wfirma.pl.

REKLAMA

  Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

 • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock i od czasu do czasu kliknij w nasze reklamy. Dziękujemy.