TworzymyGłos Regionu

Symbolika kadzidła i innych elementów naturalnych, używanych w liturgii

Środa, 27 maja 2020 o 13:35, autor: 0 239
Symbolika kadzidła i innych elementów naturalnych, używanych w liturgii

Liturgia składa się z kilku części, a w jej trakcie często wykorzystywane są elementy naturalne, chociażby kadzidło, ogień, czy woda. Księża z nich korzystają między innymi z tego powodu, że wszystkie żywioły i całe stworzenie bierze udział w liturgii kościelnej. Jaka jest symbolika kadzidła i innych popularnych elementów naturalnych? Wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.

Kadzidło

Jest znane również pod inną nazwą – mirry, jest to mieszanka ziaren żywicy, która się spala na węgielkach umieszczonych w kadzidle. Symbolizuje naszą modlitwę zanoszoną Panu oraz ewentualne ofiary, które Mu składamy na ołtarzu. Z tego powodu ma ono również znaczenie oczyszczające, ponieważ to, co ofiarowujemy Panu, musi być czyste. Wysokiej jakości kadzidła zarówno zapachowe, jak i naturalne można znaleźć tutaj: https://www.holyart.pl.

Chleb i wino

Są to elementy, bez których żadna msza święta nie mogłaby się odbyć. Przed wiekami ludzie gromadzący się w kościołach przynosili ze sobą bochenki chleba, którym się dzielili w odpowiednim momencie, w trakcie trwania liturgii. Jednak już od XII wieku zaczęto wypiekać hostie. Ma on ogromne znaczenie w liturgii, ponieważ dzieląc się nim, dzielimy się ciałem Chrystusa, tak jak On sam to przykazał podczas Ostatniej Wieczerzy. Wino natomiast jest symbolem Jego krwi, przelanej za nasze grzechy.

Woda

Kolejnym elementem naturalnym, który się wykorzystuje podczas sprawowania mszy świętych, jest woda. Jest ona symbolem życia, ale również zniszczenia, tak jak miało to miejsce w trakcie potopu. Obmycie rąk wodą przez kapłana ma znaczenie oczyszczające, tak aby ksiądz mógł dotknąć ciała Chrystusa, pod postacią chleba, czyli hostii. Według Pisma Świętego woda jest również symbolem zesłania Ducha Świętego. Wody używa się podczas każdej mszy świętej, w trakcie chrztów, podczas każdorazowego wejścia do świątyni, kiedy czynimy znak krzyża na naszym ciele oraz w momencie odprawiania liturgii pogrzebowej.

Ogień i światło

To elementy, które również są używane podczas każdej mszy świętej. Ogień można dostrzec na każdej świecy, która jest odpalana przed liturgią. Jest on symbolem obecności Pana wśród wiernych oraz obecności Ducha Świętego, który w Wieczerniku zstąpił na uczniów Jezusa. Natomiast światło pierwotnie służyło jedynie do pozbywania się ciemności, które panowały w świątyniach. Jednak aktualnie jest ono symbolem radości, prawdy oraz samego Chrystusa, który jest światłością.

Popiół

Ostatnim naturalnym elementem, który poruszymy, jest popiół. Jest on symbolem, przede wszystkim, przemijania. Kojarzy się przede wszystkim z ziemią, z której pochodzimy i do której wrócimy, tuż po śmierci. Używa się go jedynie w trakcie odprawiania liturgii w Środę Popielcową, która rozpoczyna Post Wielkanocny. Popiół zatem skłania do refleksji i żalu za grzechy.

Elementy naturalne w liturgii są używane od wieków w trakcie sprawowania liturgii. Często ich pierwotne zastosowanie różniło się od aktualnego. Dzisiaj przykładowo pomimo braku konieczności zapalania światła w kościołach, czy palenia w nich świec, robi się to ze względu na ich symbolikę.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock i od czasu do czasu kliknij w nasze reklamy. Dziękujemy.