TworzymyGłos Regionu

Od marca wchodzi ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele, święta i inne dni

Środa, 28 lutego 2018 o 14:43, autor: 18 11236
Od marca wchodzi ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele, święta i inne dni

Najpierw mówiło się o całkowitym zakazie handlu w niedziele.  Potem zawzięcie dyskutowano o wprowadzeniu handlowych niedziel. Teraz,  sklepy mają być zamknięte w dwie z czterech niedziel w miesiącu.  Nowe przepisy wchodzą od 1 marca.

W 2018r i tak dość często będziemy mogli cieszyć się zakupami w ostatni dzień weekendu. Rok później będzie obowiązywać tylko jedna niedziela handlowa, natomiast w 2020 roku wejdzie w życie całkowity zakaz handlu w niedzielę.  

Przewidziano jednak ustępstwa od ustawy. W niedziele będą mogły być czynne m.in. stacje benzynowe, piekarnie, sklepy na dworcach kolejowych i lotniskach, kioski z prasą oraz małe, osiedlowe sklepy pod warunkiem, że za ladą stanie ich właściciel. Handel w niedzielę ma być również dopuszczony m.in. w strefach wolnocłowych. 

W 2018 roku sklepy będą zamknięte w następujące niedziele:   

11 i 18 marca;   

1, 8 , 15 i 22 kwietnia;  

 13 i 20 maja;   

10 i 17 czerwca;   

8, 15 i 22 lipca;   

12 i 19 sierpnia;   

9, 16 i 23 września;   

14 i 21 października;   

11 i 18 listopada;   

9 grudnia.   

(tekst: Paulina Lajzner/ grafika: Natalia Gawin)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (18)

avatar

avatar
~Pytajnik
28.02.2018 16:16

"Zamknięte. Przepraszamy"? Za co przepraszamy??? Za próbę spełnienia jednego z przykazań Dekalogu? "Próbę", bo to jeszcze nie jest to.

avatar
~Adaś
28.02.2018 17:07

Pewne rzeczy nie należy poprawiać , sam stosunek popytu do podaży reguluje doskonale tempo potrzeb na usługi (handlowe) więc takie "ręczne" sterowanie z zamysłem , że cała Polska pójdzie do "kościoła" jest bardzo mylne. Wcale nie było do tej pory aż tak żle, bo jeśli pani na kasie pracowała w niedzielę to w poniedziałek miała wolne. Zasygnalizuję też i taki problem , ...... w tych wielkopowierzchniowych obiektach , bardzo chętnie na dni wolne od pracy zatrudniali się studenci na stawce regulowanej przez KP ( 50% i 100% wzrost wynagrodzenia) co jest dobrym ekwiwalentem za ten szczególny dzień . Tylko sprawna i egzekwowalna polityka płacowa w 100% rozwiązałaby ten problem, ..... jednak będzie trochę uciążliwy dostęp do produktów. Nie patrzmy na magnatów, bardzo bogata Skandynawia nie musi aż tak pracować długo , oni średnio (Norwegia) mają ok. 5tys. euro więc niedziela jest nieruchliwa ......... ale pompy na morzu i w niedzielę ropę tłoczą . Mamy jeden z najniższych unijnych wskażników dochodu na osobę , mamy jeszcze dalece odbiegającą gospodarkę od niemieckiego przemysłowca , naprawdę jest co robić aby ich dogonić . A tu p. Duda (związkowiec) co zarabia ponad 10tys./m. i licznymi przywilejami, od lat przyodziany "roboczo" w garniturze "Vistula" po perfumach "Boss" tłumaczy tym co potrzebują jeszcze dużo zarobić - NIE , macie wolne , to my Wam je wywalczyliśmy ? Co za bzdury . Każdy pracuje na tyle na ile potrzebuje , na tyle aby dobrze mu się żyło i kredyt starczyło . Jakoś nie widzę dbałości o równe społeczne prawa (interesy) jak rząd przydzielał sobie premie po 50-60 tys. ( ponoć jeszcze, nie co miesięczne ?) Kapitalizm naprawdę nie potrzebuje bata , gospodarka sama bez ingerencji urzędnika doskonale się zrównoważa a czasy przyszły takie , że za dobrą pracę już dobrze się wynagradza . Adaś

avatar
~Zen
28.02.2018 17:26

Poroniony pomysł , żona sąsiada szła w niedziele do pracy z wielką chęcią , miała setki płacone, budżet domu był o wiele lepszy . Musi wrócić czas do rządzenia normalnych bo głupota goni nonsens.

avatar
~pracownica
28.02.2018 17:30

Co z tego , że w domu będę siedziała jak do wypłaty nie dostanę 400zł

avatar
~Mirosław Damian Jasiński
28.02.2018 18:28

Spójrzmy szerzej co się zmieni po wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę. Oczywiste jest że niemożność robienia zakupów każdego dnia może konsumentom skomplikować tygodniowe plany co jest niewątpliwie wadą. Jako główną zaletę zakazu najczęściej wymienia się możliwość spędzenia niedzieli z rodziną. Jednak kiedy będzie pracował taki pracownik jak nie będzie miał możliwości pracy w niedzielę? Ano nie będzie pracował, tzn. albo sklepy skrócą czas pracy o 1/7 więc pracownicy zarobią mniej, albo sklepy zwolnią 1/7 pracowników którzy nie będą myśleć jak spędzić wolną niedzielę z rodziną, a o tym jak jakiś grosz zarobić by rodzina miała co jeść. Największym wygranym zakazu handlu w niedzielę są dyskonty, bo one zaoszczędzą na pensjach, a ludzie czego nie kupią w niedzielę to i tak kupią w sobotę. Ponadto wolne w niedzielę będą mieli jedynie zatrudnieni w handlu, którzy stanowią jedynie kilkanaście procent zatrudnionych. Czyli i tak w większości przypadków nie będzie można spędzić niedzieli z rodziną, bo jeden rodzic pracuje w handlu, a drugi w przemyśle i wolnej niedzieli nie ma.

avatar
~Maz
28.02.2018 20:22

Bogu dzięki za te ustawę. Proponuje by redaktorka tego newsa siedziala w redakcji w niedziele swieta po 12 godzin za stawke podstawową w domu rodzine widziec i spedzac sporadycznie z nimi wolne chwile. Patrzczcie na zachod tam w te dni nikt nie pracuje

avatar
~michaś
28.02.2018 21:41

W niedzielę Zachód nie pracuje? Nie! W niedzielę Zachód pracuje bardziej niż my, z tym że nie w sklepach, a w restauracjach, kawiarniach, kinach, kręgielniach, fabrykach, basenach i wielu innych miejscach!

avatar
~Pracownik
28.02.2018 21:39

Jakie wolne niedziele . Ja również pracuje w niedziele a do tego również w święta i nie mam żadnych setek płaconych a najniższą krajową ale pracuje bo CHCĘ pracować ,proste jak komuś nie pasuje to niech się zwolni a nie wprowadzają zakazy a sami robią zakupy w niedzielę.Pozdrawiam wszystkich pracujących w niedzielę.

avatar
~wikary
28.02.2018 22:35

Bóg zapłać dobrodzieju.

avatar
~Po sąsiedzku
01.03.2018 08:41

Dino już do 23 otwarte. Jest się z czego cieszyć... Już lepsze były pracujące niedzielę

avatar
~zadłużona
01.03.2018 09:16

Ja chcę pracować w niedzielę i zarabiać , potrzebna mi kasa na kredyt . Po co urzędnicy się wtrącają ?

avatar
~Do Adasia
01.03.2018 09:25

Widzę że ty panie Adaś wszystko wiesz ludzie też o tym wiedzą ALE JEŚLI KTOŚ NA WSZYSTKIM SIĘ ZNA TAK JAK PAN ZWŁASZCZA NA EKONOMI TO NIE ZNA SIĘ NA NICZYM (...)

avatar
~głupiec
01.03.2018 11:06

Nie chcesz czytać komentarzy Adasia , a kto ciebie zmusza ? A może mnie głupiego chcesz posłuchać ? Twoje stwierdzenie cyt. " jak zna się na ekonomi to nie zna się na niczym ..." stwierdzasz , że jest mądre ? No to witam w ministerstwie niemądrych kroków , będziesz w zarządzie .

avatar
~Adaś
01.03.2018 10:48

Ad - "do Adasia" - na pewno ma Pan/i rację , ....... napisz więc proszę jakie jest Twoje zdanie , proszę mnie nauczyć /przekonać , że gospodarka wolnorynkowa "żąda" ręcznego sterowania ? Nie przesadzaj z tą maksymą - zna się Pan na wszystkim ........ - jestem tylko 32 lata w małym biznesie (nie dokładam) i nie mam tytułu dr n. ekonomii i na pewno nie znam się na kosmosie . Adaś

avatar
~R8
03.03.2018 00:01

Adaś nie wdawaj się w dysputę z "głupcem", bo stawiasz się od razu na przegranej pozycji. Ani on cię niczego nie nauczy, ani też do niczego go nie przekonasz. "Kosmos" panie kolego to ogół wszystkich zdarzeń w których uczestniczyliśmy, uczestniczymy i uczestniczyć będziemy po kres naszych dni. A później zobaczymy co dalej. A propos gospodarki wolnorynkowej - podaj choć jeden kraj europejski w którym ona występuje.

avatar
~do adasia
01.03.2018 12:47

jeszcze powinien pan dodać - i piszę stanowczo za długie, rodem z bajki, komentarze.

avatar
~głupiec
01.03.2018 13:30

Do - "do Adasia" - i co , zdecydowałeś się przystąpić do Klubu "drewnianych lalek" ? WITAMY !!!!

avatar
~Wyborca
01.03.2018 16:56

Adaś , nie zawsze się z tobą zgadzam ale jesteś inteligentny , czego nie można powiedzieć o tym hejterze o zmieniających nickach .

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

Grunty rolne
Grunty rolne
Pozostałe
Oddam kotka
Oddam kotka
Zwierzęta
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock i od czasu do czasu kliknij w nasze reklamy. Dziękujemy.