Przypominając, firma Chemeko System w 2011 r. uzyskała dwie pozytywne decyzje środowiskowe, Jedna z nich dotyczyła budowy instalacji do biosuszenia, biostabilizacji oraz kompostowania odpadów, natomiast druga dotyczyła budowy nr 3 składowania odpadów. Obie te decyzje w roku 2017 roku zostały zaskarżone do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. W sprawie pierwszej decyzji środowiskowej, jedna osoba złożyła wniosek o stwierdzenie jej nieważności. W sprawie decyzji dotyczącej budowy kwatery nr 3, wniosków o stwierdzeniu nieważności wpłynęło ponad 20. SKO odmówiło wszczęcia postępowania w przypadku 7 wniosków, które w opinii kolegium były subiektywne, gołosłowne i stwierdzały, że w promieniu nawet 5 km będa powstawały uciążliwości. Nie podjęto również postępowania w przypadku kolejnych 12 wniosków, natomiast w przypadku 1 wniosku, SKO odmówiło stwierdzenia nieważności tej decyzji.
Podczas lipcowej sesji Marcin Koziński, Sekretarz Gminy Wąsosz, przytoczył tezy które znalazły się we wnioskach wpływających do SKO w 2017 roku.
- W przypadku wniosku dotyczącego budowy kwatery nr 3 - mówił Koziński - wnioskodawcy przywoływali m.in niekontorlowany spływwypływ wód na grunty położone w obrębie składowiska, plaga gryzoni, plaga komarów, wzmożony ruch transportu ciężarowego, czy roznoszone w okolicy przez wiatr torby plastikowe.
SKO w swoim rozstrzygnięciu stwierdza, że w sposób rażący może zostać naruszony tylko ten przepis, który może zostać stosowany w bezpośrednim rozumieniu, czyli nie wymaga stosowania wykładni prawa. Wnioskodawcy powoływali art. 16 Ustawy o odpadach, który mówi o tym, że gospodarka odpadami nie może powodować zagrożenia dla wody, powietrza, gleby, roślin lub zwierząt, powodować uciążliwości przez hałas lub zapach oraz nie może wywoływać niekorzystnych skutków dla terenów wiejskich lub miejsc o szczególnym znaczeniu, w tym kulturowym i przyrodniczym.
SKO stwierdza jednak, że ustawa o odpadach nie jest dokumentem, który stanowi podstawę do wydania decyzji środowiskowej. Ustawą taką, jest Ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
- Zgodnie z tą ustawą, jeżeli jest przeprowadzana ocena oddziaływania na środowisko - mówił Sekretarz Gminy- to właściwy organ wydaje decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach biorąc pod uwagę wyniki uzgodnień opinii, ustalenia zawarte w raporcie, wyniki postępowania z udziałem społeczeństwa i postępowania w sprawie transgranicznego działania na środowisko.
SKO stwierdza, że zarzuty podejmowane we wnioskach odnoszą się do uciążliwości związanych z funkcjonowaniem kwatery nr 3, podczas gdy decyzja dotyczyła jej budowy, nie przyszłego funkcjonowania.
- Kolegium stwierdza bardzo dobitnie - kontynuował Koziński - że postępowanie zostało przeprowadzone zgodnie z wymogami wynikającymi z przepisów ustawy środowiskowej i decyzja zawiera wszystkie elementy wykonanej ustawy środowiskowej. Natomiast zarzuty wnioskodawców odnoszą się do przekroczeń standardów jakości środowiska w wyniku funkcjonowania kwatery . Sam fakt tego, że taka decyzja została wydana, nie oznacza, że standardy te zostaną przekroczone.
Głos zabrał Andrzej Mazur, sołtys Chocieborowic, który poinformował, że zostały wydane odwołania od decyzji z roku 2018 jak również tej z roku 2011, od obwieszczenia wydanego od SKO również zostały wydane odwołania. Sprawa więc nie jest jeszcze zakończona.
Więcej w materiale filmowym zamieszczonym poniżej.
(julka)