TworzymyGłos Regionu

Stuczyk: Stąpam twardo po ziemi

Wtorek, 04 września 2018 o 15:58, aktualizacja Piątek, 14 września 2018 o 18:35, autor: 30 6223
Stuczyk: Stąpam twardo po ziemi

Obecny włodarz miasta i gminy Wąsosz po raz szósty ubiegać się będzie o fotel burmistrza. O zrealizowanych celach, o gminnych planach na przyszłość, a także o sprawie związanej z Chemeko System i protestami mieszkańców, ze Zbigniewem Stuczykiem rozmawiała Julia Wycichowska.

Julia Wycichowska: Panie burmistrzu będzie pan ubiegać się o reelekcję w wyborach samorządowych. Więcej snu z powiek spędza panu start w wyborach, czy może protesty mieszkańców związane z rozbudową składowiska odpadów w Rudnej Wielkiej?

Zbigniew Stuczyk: Być może osoby, które przygotowują te protesty, myślą, że w ten sposób zniechęcą mnie do kandydowania, to nie osiągną tego efektu. Jest to mój szósty start w wyborach. Nawet jeżeli przegram, to przegram z podniesioną głową.  Nie mam się czego wstydzić w związku z tym, co zostało podczas tych 20 lat zrobione na terenie gminy. Wracając do pytania, bardziej stresujące są dla mnie wybory i oczekiwanie na ich wynik.

Obawia się Pan kontrkandydatów?

Konkurentów zawsze trzeba traktować poważnie i jak najbardziej serio. Są to wybory demokratyczne, więc to ludzie wybiorą i zdecydują, kto ma dalej zarządzać tym niedużym miasteczkiem. Gdybym wiedział, że przegram, to nie stawałbym do startu. Jestem na tyle w komfortowej sytuacji, że gdy zostałem burmistrzem, od samego początku miałem świadomość, że nie jest to zawód, nie jest to umowa o pracę, a jest to wybór. Moja funkcja pełniona jest z wyboru mieszkańców. Trzeba być przygotowanym na wyborczą weryfikację, nie tylko co cztery lata, ale nawet w każdym roku. Mieszkańcy poprzez referendum mogą człowieka z tegoż urzędu wyprosić. Taką świadomość miałem od pierwszej kadencji. Miałem to szczęście, że dotychczas wygrywałem w pierwszej turze, jednak teraz tak wcale być nie musi. Przyjmuję wszystkie warianty, wygraną, drugą turę, przegraną również.

Wróćmy jeszcze do sprawy związanej ze składowiskiem odpadów w Rudnej Wielkiej. Jedną z głównych kwestii podejmowanych w protestach jest brak  zewnętrznych badań środowiskowych, które zdaniem mieszkańców są niezbędne. Zostaną one przeprowadzone?

Odpowiem bardzo odważnie, że nie. Decyzja środowiskowa mówi o tym, kto ma te badania przeprowadzić, kto ma sporządzić raport o oddziaływaniu na środowisko.  Nie mam zamiaru wykraczać poza prawo. Nie należę do osób tchórzliwych. Grupa osób protestujących, próbowała robić pomiary jakości powietrza, gleb, hałasu, wód gruntowych itd. Jednak jak na razie nic z tego nie wyszło. Mówi się o tym w ten sposób: jak inwestor może przedstawić raport o oddziaływaniu na środowisko? Podejrzewam jednak, że to nie samo CHEMEKO wykonuje te badania, a firma z uprawnieniami, której inwestor zleca przeprowadzenie tych badań. Jeśli profesjonalna  firma źle wykonała badania zdaniem protestujących, to jaka jest gwarancja, że druga firma zrobi to dobrze. Proszę mi powiedzieć, dlaczego to gmina ma ponosić koszta? Gmina nie jest inwestorem. Zlecając takie badania, przekroczyłbym dyscyplinę finansów publicznych

W mediach społecznościowych zarzuca się panu, że interesy mieszkańców przegrywają z interesami takimi jak interesy Chemeko System.

Jestem burmistrzem i wiem co to jest budżet. Wiem też, jaka odpowiedzialność ciąży na mnie. Przede wszystkim mówię tu o odpowiedzialności finansowej. Wszyscy mają wgląd do budżetu gminy, który umieszczony jest w Biuletynie Informacji Publicznej. Wpływy z firmy Chemeko System dla gminy Wąsosz to średnio około półtora miliona złotych rocznie. Rekordem była kwota dwóch i pół miliona złotych. Gminie bez tej kwoty trudno byłoby funkcjonować na takim poziomie, na jakim funkcjonujemy dzisiaj. Ponadto Chemeko System jest firmą, która daje zatrudnienie największej liczbie osób w powiecie. Jest to bardzo  ważna rzecz. Jeden z protestujących na sesji powiedział: Ale przeinwestowaliście. Mój sposób myślenia i rządzenia jest taki - jeżeli bierzesz kredyt, to trzeba go spłacić. Musi być rok, w którym trzeba odpocząć, aby właśnie te pożyczki i kredyty spłacić. W następnym roku można zainwestować. Ten rok to 32% inwestycji, a więc 1/3 budżetu.

Wszystkie  założone przez pana cele w mijającej kadencji udało się zrealizować?

Nie. Jeden cel nie został zrealizowany, ale być może w końcówce tej kadencji jego część zostanie zrealizowana. Chodzi o Pałac we Wrzącej Śląskiej, który miał być domem spokojnej starości.Wnioski złożone przez nas  do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska przepadły. Mija już 7 miesięcy i mimo naszych telefonów nadal musimy czekać. Chodzi o termomodernizację tego budynku. Mamy jednak zabezpieczone pieniądze na przełożenie dachu. Pozostałe cele zrealizowaliśmy w 100%. Pałac we Wrzącej Śląskiej zastąpiliśmy innymi inwestycjami, takimi jak budowa przedszkola, która nigdy nie była w mojej kampanii wyborczej. Stąpam twardo po ziemi i z pełną odpowiedzialnością powiem, że nie obiecuję ludziom np. basenów a rzeczy, które są  naprawdę konieczne i niezbędne do wykonania. W stosunku do ludzi i do moich deklaracji, czuję się bardzo w porządku.

Jakie to były cele, inwestycje, które gmina zrealizowała?

Grzegorz Kordiak (zastępca burmistrza Wąsosza): Największą z inwestycji, pod względem finansowym, była w tej kadencji budowa ostatniego, piątego etapu kanalizacji sanitarnej. Zadanie kosztowało nas blisko 5 mln zł. Tym zadaniem zakończyliśmy kanalizowanie Wąsosza. Przy okazji zmodernizowaliśmy infrastrukturę drogową, poprawiliśmy chodniki. Myślę, że całą tą inwestycją możemy się poszczycić i pochwalić. Najistotniejsze, za co bardzo ceni nas Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, w tym wszystkim jest to, że po wykonaniu kanalizacji osiągamy efekt ekologiczny wynoszący około 99-100% co oznacza, że wszyscy mieszkańcy przyłączyli się do sieci kanalizacyjnej. Uważam to za wielki sukces. Mnóstwo środków wydatkowaliśmy także na modernizację dróg gminnych. W tej kadencji kończyło się zadanie scalania gruntów rolnych na terenie miejscowości Zbaków Górny, Zbaków Dolny. Jest to kwota 3 mln złotych. Spotkaliśmy się z taką sytuacją, że mieszkańcy porównują te drogi do dróg na zachodzie. Rolnik jadąc między swoimi polami przejeżdża droga asfaltową, a nie drogą gruntową i nieutwardzoną.  Na większość z tych dróg pozyskujemy środki z budżetu Marszałka Wojewódzkiego. Modernizację dróg wykonaliśmy we wszystkich częściach gminy. Co do dalszych inwestycji, to w roku 2016 wybudowaliśmy nowy budynek Przedszkola Samorządowego, który tworzy kompleks oświatowo-rekreacyjno-rozrywkowy. Cała inwestycja kosztowała nas blisko 1 mln zł. W tym roku prowadzimy rozbudowę tego przedszkola w celu stworzenia klubu dziecięcego. Otrzymaliśmy środki z programu MALUCH+. Wybudowaliśmy także garaże na przechowywanie sprzętu komunalnego. Z dużą akceptacją społeczną spotkała się również budowa świetlic wiejskich w takiej formie, w jakiej zaproponowaliśmy.

Jeśli już mówimy o świetlicach wiejskich, chciałabym zapytać o świetlicę w Chocieborowicach, której domagają się mieszkańcy.

Zbigniew Stuczyk: Jeśli chodzi o tę świetlicę, to przypomnę o remoncie, który został wykonany kilka lat temu. Remont został wykonany przez sołtysa i mieszkańców, oczywiście z pieniędzy gminnych. Powiem szczerze, że jeśli zostanę burmistrzem ponownie, to nie będę budował  nowej świetlicy w Chocieborowicach. Mamy zdjęcia po kilku imprezach na tej odremontowanej świetlicy, gdzie wszędzie leżały butelki. Gdy jeździmy na spotkania m.in na świetlicę do Czeladzi Wielkiej to w przeciwieństwie do świetlicy w Chocieborowicach, tam jest przyjemnie, czysto i pachnąco, a ludzie chętnie organizują w tym miejscu przyjęcia okolicznościowe. Pieniądze z tych przyjęć trafiają oczywiście do świetlicy, czyli do wsi. Nigdy nie domagałem się jakichkolwiek pieniędzy ze zorganizowanych tam urodzin, stypy czy chrzcin. Trudno jest więc uwierzyć mi w to, że po wybudowaniu nowej świetlicy w Chocieborowicach po kilku imprezach nie będzie ona wyglądała tak, jak ta już istniejąca. Przypominam również, że za stan  świetlicy odpowiadać powinien sołtys wsi. Naprawdę istnieją w naszej gminie świetlice, które wspaniale działają, jak ta w Czeladzi Wielkiej, Kamieniu Górowskim czy Bełczu Małym.

Jak wyglądała sytuacja finansowa gminy w tej kadencji?

Ostatnie dwa lata tej kadencji były wyjątkowo spokojne, liczba środków na koncie to obecnie 1,5 mln zł. Dowodem na to, że sytuacja finansowa w tej kadencji była naprawdę dobra jest wypłacenie tzw. trzynastek dla nauczycieli w styczniu.

Czy niż demograficzny będzie miał wpływ na decyzje oświatowe w następnej kadencji?

Obserwujemy dzisiaj - mówią o tym wszyscy wójtowie, burmistrzowie takich miasteczek jak Wąsosz - emigrację mieszkańców do większych miast. Chcę zatrzymać młodzież chociażby utworzeniem liceum w naszym miasteczku. Po to, aby młodzi mieli możliwość korzystania ze szkoły średniej na terenie gminy, aby nie było problemu z dojazdami.  Na pewno nie załatwi to jednak problemu niżu demograficznego. Ten problem będzie narastał i pogłębiał. W roku 2019 nowo wybranego burmistrza czekają decyzje, dotyczące dalszych losów nauczycieli, którzy niestety nie znajdą zatrudnienia. Liczby nie są zachwycające. Nie ukrywam, że trzeba będzie pomyśleć nad dalszym funkcjonowaniem oświaty na terenie gminy Wąsosz. To będzie problem, od którego niestety nie uciekniemy. Będzie trzeba podjąć decyzje, nie tylko takie by się przypodobać innym. Funkcja burmistrza nie wiąże się tylko z podejmowaniem decyzji zgodnych z oczekiwaniami mieszkańców.

Jakie ma pan pomysły na gminę po tych 20 latach bycia burmistrzem?

W związku z kampanią wyborcza mógłbym śmiało ludziom powiedzieć - wybudujemy basen, obwodnice Wąsosza. Dla mnie jednak priorytetem na kolejny rok są inwestycje najpotrzebniejsze, czyli m.in dalsza rozbudowa oczyszczalni ścieków (uzbrojenie drugiego ciągu), bo w celu dalszego kanalizowania gminy jest to niezbędne. Mówię o tym specjalnie dla moich kontrkandydatów, aby wiedzieli, że nie można bujać w obłokach. Albo nie, już więcej nic nie mówię.

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (30)

avatar

avatar
~Lukasz
05.09.2018 17:21

Admin wie coś na temat debaty kandydatów na burmistrza?

avatar
~Tomasz
07.09.2018 20:31

Wiadomo, odbędzie się na świetlicy w Chicieborowicach.

avatar
~Michał
07.09.2018 19:17

Mam wielką nadzieję, że tych wyborów nie wygra. Czas na zmiany!!!

avatar
~paulina
07.09.2018 20:32

Tez mam nadzieje ze nie wygra juz tych wyborow, nie wiem po co startuje teraz, a no pewnie tak jak w poprzednich wyborach wysle na wioski autobusy zeby ludzie glosowali wlasnie na jego osobe. A co do chocieborowic uczepil sie Pan burmistrz ich wszystkiego im odmawia, festyny sami organizuja itd i zawsze jest fajnie, a w wasoszu kiedys za kadencji innego burmistrza byly co tydzien festyny a teraz nic kompletnie. Zapomnial Pan o malych wioskach ktore juz dawno mialy byc podlaczone do oczyszczalni a do dzis zero, sa wioski przez ktore idzie glowna droga a tam zero chodnika. Mam nadzieje ze ktos inny wygra.

avatar
~ktos
07.09.2018 19:18

paranoja z tą świetlicą w Chocieborowicach!

avatar
~Lukasz
09.09.2018 12:49

Wyjaśnij nam sprawę świetlicy w Chocieborowicach?

avatar
~wstyd
07.09.2018 19:21

Oczywiście, że interesy z Chemeko są ważniejsze niż mieszkańcy!!! To ma być nasz burmistrz? Co z mieszkańcami Rudnej Wielkiej? Kim oni są? Nikim, taka jest prawda!

avatar
~sławek
07.09.2018 19:24

Świetny wywiad Panie Stuczyk! Po raz kolejny na pewno zagłosuję na pana.

avatar
~lila
07.09.2018 19:46

nie znam pana ,ale jako pierwszym udzielił nam ślubu cywilnego ,dziękujemy bardzo i życzę powodzenia

avatar
~Xxxxxx
07.09.2018 21:40

Tylko chemeko jest ważne? A.gdzie w.tym mieszkańcy Wąsosza? Dlaczego nie ma nic robione dla młodzieży np basenu,kina? Mieszkancy czekaja na obwodnice mają dosyc tych ciągłych jezdzacych ciezkich samochodów które wszystko niszcza i nie zwalniaja.

avatar
~danio
07.09.2018 22:26

Życzę z całego serca aby przegrał te wybory!!!

avatar
~Klaudia
08.09.2018 07:25

A może tak o porażkach!? Powolne wygaszanie szkół w Pobielu i Plosksch. Zero inwestycji w poprawę nauki w szkole podstawowej w Wąsoszu. Dojazdy dzieci z wiosek trwają więcej niż dojazd do Wrocławia. Ośrodek zdrowia z jednym lekarzem. Inwestycje gminne wygrywane cały czas przez jedną firmę. I wiele, wiele innych spraw, wystarczy przejechać się po gminie, żeby zobaczyć brak działań tego pana.

avatar
~Iiii
08.09.2018 21:31

W Pobielu jest super szkoła i nie wygasa

avatar
~Admin3233
12.09.2018 23:08

Z tym się zgodzę, wszystkie przetargi dziwnym trafem wygrywa jedna firma, no ciekawe czemu?

avatar
~Zagłosuję
08.09.2018 21:29

Tyle lat siedzieli cicho z tym Chemeko A teraz jak wybory to się obudzili. Gdzie byliście przez te wszystkie lata, czemu siedzieliscie cicho!!! Teraz ktoś chce zniszczyć Stuczyka to nakręca ludzi przeciwko niemu.... Zobaczycie że jeżeli dojdzie do zmiany burmistrza, a mam nadzieję że nie, to dopiero przejrzyście na oczy ... wtedy Stuczyka będzie

avatar
~Lukasz
09.09.2018 13:24

Masz rację, rok wyborczy a komuś się śmietnisko przypomniało. Nawet gdy dojdzie do zmiany na fotelu burmistrza, to pamiętaj, że po 9 miesiącach można go odwolac

avatar
~Nie głosuj
13.09.2018 07:11

Protest dotyczy rozbudowy... Niestety nie wszyscy wiedzą o co chodzi, bo gmina robi wszystko żeby nie wiedzieli. Wysypisko jest, ale na dalszą rozbudowę zgody nie ma. Kiedy mieli się obudzić z protestem? Kiedy będzie kolejna kwatera? Budowa została skutecznie zablokowana, jeśli za przegra wybory, to budowa nigdy się nie rozpocznie.

avatar
~Glosujjj
13.09.2018 13:14

Protest budowany na kłamstwach...Pieją koguciki. Wypowiadaja się w tej sprawie osoby o zerowej wiedzy na temat.

avatar
~ŁUKASZ
09.09.2018 13:00

Do Paulina Droga 36 nie należy do gminy, także pretensje o chodnik mniej do właścicieli drogi, a żeby wioski były podłączone do oczyszczalni, to najpierw podłączony powinien być wąsosz.

avatar
~PAWEŁ
09.09.2018 13:03

Jak ktoś Cię nawet zawiezie na wybory, to nie znaczy, że masz na niego zaglosować

avatar
~Dominik
09.09.2018 13:29

Paulina, inny bur. Był 20 lat temu. Taka młoda, a już latałas po festynach :)

avatar
~Olo
10.09.2018 07:29

A ja zagłosuję na Stuczyka....bo jeden kontrakandydat....umoczył powiat szpital sprzedał.a teraz tu wraca,a drugi jest śmieszno poważny.

avatar
~Xaxaxa85930
10.09.2018 12:29

Mam nadzieję, że ludzie z gminy Wąsosz nie bęďą aż tak bardzo zaslepieni słowami oswieconego i gloszacego "prawde" w Internecie. Wszystko upolityczniając i wsadzajac slowa w usta. Tak chodzi o sołtysa Chocieborowic. Jemu tylko zależy na grillu i dobrej imprezie bo jakoś nie widać jakichś innych prób zmieniania czegokolwiek. Moim zdaniem gdyby został jakimś dziwnym sposobem burmistrzem to zadłużył by gminę i tyle by było z tego.

avatar
~Xyz
10.09.2018 16:47

Czysto teoretycznie, można jeszcze bardziej zadłużyć gminę? Ja mam takie pytanie,w jaki sposób wieś może pozyskać jakieś fundusze? Kubek pod kościołem odpada, burmustrz też nie daje, więc jak? Jedynie organizując festyny można coś zyskać,w Chicieborowicach nie było nic,teraz wioska czegoś się dorobiła, jest już coś, coś z niczego,wstyd żeby burmustrz wypowiadał się w taki sposób o tych ludziach, to co zrobił poprzedni sołtys z przyzwolenia burmistrza, nie może odbijać się na obecnym,ten zrobił więcej niż jego poprzednicy wszyscy razem. Grill jest ważne,bo to jest źródło dochodu tej wsi, innych dochodów tutaj nie ma.

avatar
~Marcin
13.09.2018 07:16

Mistrzem wkładania słów w czyjeś usta jest pewien mieszkaniec Sądowela,ma jeszcze inne talenty, znakomicie kłamie i manipuluje. Potrafi też jeszcze nieźle oszukiwać i ma spory wpływ na mniej inteligentnych ludzi.

avatar
~Mariusz7943759
12.09.2018 13:46

Jakoś inne wsie potrafią zadbać o pieniążki i nikt im nie musi pomagać za to sołtys Chocieborowic ciągle płacze że burmistrz nie chce postawić świetlicy. Mają świetlice i nie dbają o nią to po co remont skoro i tak się nie przyda. Chcecie coś zmienić to zmieńcie coś u siebie A nie wiecznie coś chcecie bo wam się należy tak samo jak te Janusze biznesu dajcie mi to bo mnie się należy.

avatar
~...
13.09.2018 07:20

Kto wiecznie czegoś chce? Człowieku, remont świetlicy miał miejsce dziesięć lat temu, był zrobiony na odwal się, zaraz po remoncie była do remontu bo tak fachowo było wszystko zrobione. Obecny sołtys nie ma z tym nic wspólnego. Zwykła manipulacja i jak widać na yntelygenych działa.

avatar
~Mariusz7943759
16.09.2018 01:42

W Czeladzi Wielkiej, remont też był po dłuższym okresie czasu i nikt tam nie płakał. Ludzie dbali o sale, kupowali asortyment w postaci garnków, talerzy itd. | Skoro Sołtys taki wspaniały, to dlaczego ludzie nie dbają oh no tak... bo to wszystko przez ludzi, manipulacja i ynteligentni. Zauważyłem też, że pełno tutaj ludzi, którzy tworzą takie kółeczko wzajemnej adoracji, bo ten to zły i nie dobry, my mówimy "prawdę". Jest wiele komentarzy, które wskazują na to jak by to pisała ciągle ta sama osoba, ten styl wypowiedzi.

avatar
~Maciej
12.09.2018 23:19

Co to basenu, zadałem kiedyś pytanie Panu Stuczykowi czy zbuduje w Wąsoszu basen, on odpowiedział że nie ponieważ to są duże koszty, codzienna wymiana wody, filtrów itd. A teraz gdy się zbliżają wybory to ogłasza że chce wybudować basen, to jest jedna wielka ściema, kolejne kłamstwo, dziwi się że młodzież ucieka do większych miast, wogole się nie dziwię, przychodzi weekend a młodzież nie ma co robić w tym wąsoszu, żadnych zabaw, żadnych dyskotek, żadnego klubu a jak już dojdzie do jakieś zabawy to o 23:00 koniec bo korki wysiadaja ?? żałosne

avatar
~dfgh
13.09.2018 06:33

A Ty czytasz ze zrozumieniem ? Czy tak nie bardzo? Gdzie była obietnica o basenie ?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

Grunty rolne
Grunty rolne
Pozostałe
Oddam kotka
Oddam kotka
Zwierzęta
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock i od czasu do czasu kliknij w nasze reklamy. Dziękujemy.