TworzymyGłos Regionu

Te dane mogą zmienić Twoje zdanie na temat rynku zamówień publicznych!

Środa, 05 października 2022 o 13:35, autor: 0 303
Te dane mogą zmienić Twoje zdanie na temat rynku zamówień publicznych!

Dużo mówi się o tym, że rynek zamówień publicznych jest szansą dla małych i średnich firm na osiągnięcie ponadprzeciętnych zysków. Nadal jednak, mimo niesprzyjającej koniunktury, wielu wykonawców trzyma się od obsługi sektora publicznego z daleka. Boją się procedur, zatrzymania wadium czy niskich stawek. Powtarzają przy tym mity i legendy, które z rzeczywistością mają niewiele wspólnego. W tym artykule pokażemy na konkretnych danych, że przetargi publiczne są wyjątkowo wartościowym rynkiem zbytu dla wykonawców.

Aktualne przetargi budowlane – wartość zamówień publicznych

Zgodnie ze sprawozdaniem Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych za 2020 rok wartość udzielonych zamówień publicznych wyniosła 183,5 miliardów złotych. Biorąc pod uwagę także postępowania wyłączone z obowiązku stosowania ustawy Pzp, mówimy tu o rynku wartym ponad 280 miliardów złotych! Środków jest tak dużo, że wystarczy dla każdego.

Aktualne przetargi budowlane – czas trwania postępowania

Jednym z argumentów przeciwników startowania w przetargach publicznych jest czas trwania postępowania. Dane z ostatnich lat dla ogłoszeń prowadzonych w procedurze krajowej są w tym aspekcie powtarzalne – wynosi on przeciętnie 41 dni (47 dni dla robót budowlanych i 39 dni dla dostaw i usług). Właśnie tyle trzeba poczekać na zdobycie często wielomilionowego kontraktu. Warto też wziąć pod uwagę, że statystyki zawyżają zamówienia prowadzone w trybie dialogu konkurencyjnego, gdzie na rozstrzygnięcie trzeba poczekać aż średnio 181 dni.

Aktualne przetargi budowlane – duża liczba ofert

Czy w przetargach publicznych jest duża konkurencja? Czasami tak, szczególnie w przypadku prostych zleceń budowlanych. Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Wrocław – duże miasta także przyciągają większą liczbę wykonawców. Z raportu Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych wynika jednak, że dla zamówień krajowych średnia liczba ofert składanych podczas jednego postępowania wyniosła 2,78. Trzech konkurentów to zdecydowanie niewielka liczba i całkiem spora szansa na sukces. Rynek zamówień publicznych jest szczególnie atrakcyjny dla podmiotów świadczących usługi i dostawców – w ponad 40% zamówień tego typu wpłynęła tylko jedna oferta!

Aktualne przetargi budowlane – zamówienia publiczne bywają też unieważniane

Powodów unieważnienia zamówienia publicznego może być co najmniej kilka:

  • przekroczenie kwoty przeznaczonej na realizację zamówienia,
  • wada postępowania, w tym błędy w opisie przedmiotu zamówienia,
  • brak ofert.

Najczęściej zachodzi ostatnia z tych przesłanek. Choć brak kompletnych statystyk dotyczących unieważnienia postępowań, na podstawie danych dla zielonych lub innowacyjnych zamówień publicznych oraz zamówień uwzględniających czynniki społeczne można wysnuć wniosek, że co ósme ogłoszenie nie kończy się wyborem oferty. To pokazuje, że nadal można znaleźć postępowania, w których wystarczy złożyć skuteczną ofertę, aby podpisać umowę.

Zlecenia budowlane Warszawa – nie tylko cena ma znaczenie

Zamawiający w dokumentacji przetargowej określa kryteria oceny ofert. Tym obligatoryjnym jest cena, ale oprócz niej można także ustalić inne, na przykład gwarancje, termin wykonania, czas reakcji serwisowej czy inne. Jak pokazują dane, zamawiający chętnie z tej opcji korzystają. Tylko w 28% wszczętych przetargów publicznych o wartościach powyżej progów unijnych i w 14% postępowań o wartościach poniżej progów unijnych cena była jedynym kryterium wyboru oferty.

Zlecenia budowlane Warszawa – procedury są powtarzalne

Firmy rozważające startowanie w przetargach publicznych często jako barierę wejścia wskazują skomplikowane procedury i dużą liczbę trybów wyboru oferenta. I owszem, w teorii przepisów regulujących te kwestie jest bardzo dużo. Jednocześnie warto wziąć pod uwagę, że ponad 88% zamówień prowadzonych jest w trybie przetargu nieograniczonego. Powtarzalność wykonywanych czynności jest więc naturalna i już po kilku ofertach rynek nie ma tajemnic dla wykonawców.

Zlecenia budowlane Warszawa – podsumowanie

Jak pokazują zaprezentowane dane, startowanie w przetargach może być bardzo opłacalne. Liczba składanych ofert nadal jest stosunkowo niewielka, sama procedura wyboru trwa zazwyczaj nieco ponad miesiąc, zaś dobre przygotowanie oferty pod konkretne kryteria znacząco zwiększa szansę na podpisanie umowy. W celu zapoznania się z aktualnymi przetargami budowlanymi, usługowymi lub dostawami należy odwiedzić wyszukiwarkę zamówień publicznych. To narzędzie agreguje wszystkie aktualnie prowadzone postępowania, niezależnie od trybu wyboru wykonawcy. Pozwala także analizować dane historyczne oraz wziąć udział w licytacjach komorniczych.

 

 

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock i od czasu do czasu kliknij w nasze reklamy. Dziękujemy.