W sprawie zasad przyznawania stypendiów dla uczniów w gminie Wąsosz głos zabrał Sekretarz Gminy Wąsosz.
-Z racji tego, że zmienia się charakter gimnazjów - mówił Marcin Koziński - proponuję doprecyzować zapisy dotyczące klasy 3. Stypendium będą mogli uzyskać uczniowie ze wzorową oceną z zachowania i z wynikiem nie mniej niż 90% maksymalnej liczby punktów z co najmniej jednej części egzaminu na poziomie podstawowym bądź rozszerzonym,
Kolejna zmiana dotyczy podwyższenia minimalnej średniej, która uprawnia do uzyskania stypendium Burmistrza. Jej wysokość zmieniono z 4,8 na 4,9.
- Chcemy zmotywować uczniów do tego, aby osiągali jeszcze lepsze wyniki w nauce. To tylko z korzyścią dla nich - dodał Marcin Koziński.
Zmieni się także kwota pieniężna, jaką otrzymają ci najlepsi uczniowie. Jest to różnica 300 złotych. Zamiast 700 zł, laureaci dostaną, od tego roku, 1000 złotych.
-Jesteśmy jedną z nielicznych gmin - powiedział Burmistrz Wąsosza, Zbigniew Stuczyk, która w tak wysoki sposób nagradza wzorowych uczniów. - W poprzednim roku na te stypendia gmina wydała 60 tysięcy złotych, w tym roku myślę, że może być to kwota 80 tysięcy złotych. Stypendium to będzie wyróżnieniem wyższej rangi, niż świadectwo z czerwonym paskiem.
Komisja Budżetu jednomyślnie zaopiniowała wniosek.
Głos w tej sprawie zabrał sołtys wsi Chocieborowice, który nie zgodził się ze zmianami, które wprowadzono w uchwale.
- W mojej ocenie podniesienie minimalnej średniej do uzyskania stypendium - mówił Andrzej Mazur - przyniesie zupełnie odwrotny skutek niż zmobilizowanie uczniów. To będzie wyścig szczurów, a wielu osobom po prostu nie będzie się chciało. Zobaczymy na koniec, jaki będzie wydźwięk w tej sytuacji. Porównamy sumę przyznanych stypendiów rok temu i w roku obecnym.
Nikt z obecnych radnych nie podjął jednak dyskusji zainicjowanej przez sołtysa wsi Chocieborowice.
Więcej w materiale filmowym, zamieszczonym poniżej.
(julka)