TworzymyGłos Regionu

Żuraw TV - Pierwsza na świecie transmisja z gniazda żurawia

Środa, 11 kwietnia 2018 o 15:10, aktualizacja Poniedziałek, 16 kwietnia 2018 o 13:49, autor: 4 9228
Żuraw TV - Pierwsza na świecie transmisja z gniazda żurawia

W ubiegłym roku uruchomiono projekt edukacyjny www.zurawwlesie.pl z dostępną transmisją online z gniazdowania żurawia. Stało się tak za sprawą wschowianina i pasjonata Piotra Dziełakowskiego, organizacyjnego wsparcia Nadleśnictwa Włoszakowice, naukowej opieki Uniwersytetu Zielongórskiego i technicznej opieki firmy KAJA KOMPUTER. W tym roku projekt powtórzono i od 31 marca ponownie można obserwować życie żurawi w okresie gniazdowania.

Uruchomieniu transmisji OnLine z kamery obserwującej żurawią rodzinę po raz drugi, towarzyszyła już mniejsza trema w sprawach technicznych, ale najważniejsze dla naszego przedsięwzięcia elementy realizacji projektu były równie nieprzewidywalne, jak w roku ubiegłym.

Jednak sprzyjające warunki środowiskowe, zebrane w pierwszym roku doświadczenie, pomysł, pasja i ogromna wiedza Piotra Dziełakowskiego oraz udzielone wsparcie organizacyjne Nadleśnictwa Włoszakowice, naukowa opieka Uniwersytetu Zielonogórskiego, i zoptymalizowane rozwiązania techniczne opracowane przez firmę KAJA Komputer ze Wschowy, złożyły się na pierwszy sukces II edycji „ŻurawTV”. Od 31 marca można ponownie obserwować życie żurawi w okresie gniazdowania.

Aby projekt był kontynuowany, konieczne było rozwiązanie wielu problemów organizacyjnych i technicznych. Realizacji jednak by nie było gdyby nie inwestycja przeprowadzona kilka lat temu przez Nadleśnictwo Włoszakowice polegająca na doprowadzeniu wody do ulegającego degradacji bagna leśnego na terenie gminy Wschowa. W efekcie tej inwestycji na objęty nią teren wróciło wiele gatunków ptaków – między innymi obserwowane żurawie.


Jest to prawdopodobnie pierwsza na świecie czynna kamera online obserwująca gniazdo żurawia, a materiał (obraz i dźwięk) zarejestrowany przez nią będzie przedmiotem badań naukowych, którymi zajmie się Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. W tym roku kolejnym wyzwaniem będzie wydłużenie czasu obserwacji o godziny nocne.

Zapraszamy do śledzenia wydarzeń z gniazda żurawia na stronie: www.zurawwlesie.pl.

Transmisja powinna być prowadzona do czasu opuszczania gniazda przez ptaki – przypuszczalnie do końca kwietnia, ale w dziale ARCHIWUM będą dostępne najciekawsze wydarzenia zarejestrowane przez kamerę w czasie obecności dostojnych lokatorów.

(tekst: Krzysztof Jasek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

avatar

avatar
~Aga
13.04.2018 06:46

Piękne te żurawie fajnie że można je poobserwowac

avatar
~Gość
13.04.2018 15:26

Świetny pomysł; przyjemne (dla oka) z pożytecznym (dla ornitologów)!

avatar
~hz
16.04.2018 07:24

Super -:)

avatar
~ja
24.04.2018 18:42

Podziwiam pracę i zaangażowanie wszystkich w filmowaniu żurawi. Super sprawa . Ja odlądam codziennie i lepsze to niż sejm.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

Grunty rolne
Grunty rolne
Pozostałe
Oddam kotka
Oddam kotka
Zwierzęta
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock i od czasu do czasu kliknij w nasze reklamy. Dziękujemy.